Shndërrimi i një tempulli

2014-2018 – si e gjetëm dhe si e çelim sot Sallen e Librit Francez në Bibliotekën Kombëtare.

Ky shënim i ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, ilustrohet me dy imazhe të tempullit të leximit.

Përmes një postimi në Facebook, ajo shënon se në 2014 e ashtuquajtura “Biblioteka e vjetër” ishte kthyer prej vitesh në një depo të madhe mbushur me thasë librash e revistash të parashikuara për t’u pastruar sipas procedurave klasike bibliotekare, që askush s’i kishte marrë përsipër.
Sot, bashkë me Pranverën frankofone çelim bash aty Sallën e Librit Francez, një hapësirë të re Leximi, Edukimi e Kulturimi, për të gjitha moshat, falë bashkëpunimit me Ambasadën Franceze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *