Pompei i Britanisë, zbulim i madh arkeologjik në Cambridgeshire

Arkeologët kanë zbuluar atë që ata besojnë se është “streha më e mirëruajtur nga Epoka e Bronzit e gjetur ndonjëherë”, të cilën e kanë cilësuar si Pompein e Britanisë.
Shtëpitë rrethore prej druri të zbuluara në Cambridgeshire datojnë në vitet 1000-800 para erës sonë.
Një zjarr besohet se ka shkatërruar vendbanimin, duke bërë që shtëpitë të binin në një lumë ku balta ndihmoi në ruajtjen e tyre deri në ditët e sotme.
Gjithashtu aty janë gjetur enë me ushqim ende brenda tyre si dhe veshje të ndryshme.

_87603094_pots

Excavating a roundhouse

Archaeologist Selina Davenport

Stilts that held up the roundhousesMold Gold Cape

Bronze Age textiles

Dagger found at Must Farm

Roundhouse timbers and wall

Pot found at Must Farm

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *