Piktura të rralla të Shqipërisë në vitin 1848

Poeti dhe piktori anglez Edward Lear vizitoi Shqipërinë në vitin 1848. Ai shëtiti në thuasje gjithë territorin e vendit duke lënë pas disa piktura që tregojnë një Shqipëri krejt tjetër nga ajo që kemi sot. Pikturat janë postuar në Facebook nga Miklovan Lugaj.

 

 

Durrës

Fier

Himarë

Gjirokastër

Tiranë

Lumi Vjosa

Shkodër

Zvërnec

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *