Oscars 2016/ Shanset dhe parashikimet: Kush do të fitojë dhe kush duhet?

oscarChristopher Hooton

Diskutimet e zakonshme për çmimet Oscar vit, kanë qenë disi të “tërhequra”  këtë vit, pjesërisht për shkak të theksit të mediave mbi debatet e diversitetit, por edhe sepse ky nuk ka qenë me të vërtetë një vit i mirë për filmin                   .
The Independent sjell një shkrim ku thekson se pse sipas kritikëve të saj të kinemasë duhet të shpallen këta filmat më të mirë.

 

Figura më e mirë:

best-picture-nomiees-oscars-2016.jpg

The Big Short

Bridge of Spies

Brooklyn

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Room

Spotlight
Kush do të fitojë: Spotlight.  Pavarësisht mbështetjes për The Revenant, do të ishte e pabesueshme nëse Akademia do t’i jepte çmimin e parë  Iñárritu për dy vite rresht, sidomos duke pasur parasysh disa që argumentojnë se Birdman nuk ishte shumë më superior për të.
Kush duhet të fitojë: Room- ishte një surprizë e mrekullueshme, por ndoshta i mungon ai cilësim si një “film i madh ‘i nevojshëm për çmimin.

Aktorja më e mirë në rol kryesor:

lead-actress-oscor-nominees-2016.jpg

Cate Blanchett, Carol

Brie Larson, Room

Jennifer Lawrence, Joy

Charlotte Rampling, 45 Years

Saoirse Ronan, Brooklyn

Kush do të fitojë: Brie Larson.

Kush duhet të fitojë: Brie Larson. Ne jemi të gjithë dakord për të. Të propozuarit e tjera janë jashtëzakonisht të talentuara, por roli i Blanchett më së shumti përfshin pirjen  e duhanit në mënyrë joshëse, Joy nuk ia doli të shndriste dhe Rampling ishte madhështore,  por me siguri një e huaj.

Aktori më i mirë në rol kryesor:

best-actor-oscar-nominees-2016.jpg

Bryan Cranston, Trumbo

Matt Damon, The Martian

Leonardo DiCaprio, The Revenant

Michael Fassbender, Steve Jobs

Eddie Redmayne, The Danish Girl

Kush do fitojë: Leonardo DiCaprio dhe jo kjo është performanca e tij më e mirë ( edhe pse mendoj se tre apo katër të fundit ishin edhe më të mira), por sepse Akademia e di se ai është i duhuri. Duke pasur një Oscar borxh, kjo nuk do të thotë se do ta merrni, por atëherë kush duhet ta marë Matt Damon me shakat e tij në Mars.

Kush duhet të fitojë: Leonardo DiCaprio. Lereni ta marrë!

Aktorja më e mirë në rol mbështetës

 

bestsupportingactress.jpg

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight

Rooney Mara, Carol

Rachel McAdams, Spotlight

Alicia Vikander. The Danish Girl

Kate Winslet, Steve Jobs

Kush do të fitojë: Alicia Vikander, sepse të gjithë  e duan Ex Machina dhe mungon në të gjitha kategoritë kryesore Oscars.
Kush duhet të fitojë: Alicia Vikander.

Aktori më i mirë në rol mbështetës:

best-supporting-actor-oscar-nominees-2016.jpg

Christian Bale, The Big Short

Tom Hardy, The Revenant

Mark Ruffalo, Spotlight

Mark Rylance, Bridge of Spies

Sylvester Stallone, Creed

Kush do të fitojë: Silvester Stallone. Kjo është një fushë mjaft e hapur, por Hollywood do një ‘veteran”të sjellë përsëri historinë magjike.
Kush duhet të fitojë: Tom Hardy apo Christian Bale. Performanca  e tij ishte dhe më e mirë se e DiCaprio-së në The Revenant, por sipas mendimit tim më të mirë – Fitzgerald ishte një antagonist brilant, mizor dhe egoist. Bale e gozhdoi vërtetë ngathtësinë sociale dhe ankthin ta zmadhonte atë në Big Short edhe pse besoj se edhe ju jeni të etur për ta parë atë në ekran më shumë.

Filmi më i mirë:

best-cinematography-oscar-nominees.jpg

Carol, Ed Lachman

The Hateful Eight, Robert Richardson

Mad Max: Fury Road, John Seale

The Revenant, Emmanuel Lubezki

Sicario, Roger Deakins

Kush do të fitojë: The Revenant. Ju do të vendosni objektivizmin përballë shpirti të filmit për këtë kategori dhe nuk mund të mohohet që Lubezki e bëri atë të duket absolutisht i bukur, veçanërisht dhe mrekullisht me ato skena aq të çuditshme baltike beteje.

Kush duhet të fitojë: The Revenant. Edhe pse Carol është xhiruar vërtetë shumë bukur.

Regjisori më i mirë

best-director-oscar-race.jpg

Adam McKay, The Big Short

George Miller, Mad Max: Fury Road

Alejandro G. Inarritu, The Revenant

Lenny Abrahamson, Room

Tom McCarthy, Spotlight

Kush do të fitojë: Iñárritu. Të gjithë duket se duan faktin që ai shkoi për ta xhiruar këtë film në të ftohtin ekstrem. Gjë që sigurisht nuk ndodh me ekipin e tij.

Kush duhet të fitojë: George Miller. Inarritu është tërësisht i nderuar dhe e meritoi këtë çmim, ndërsa trilleri mbi hakmarjen The Revenant duket subjekt tepër i njohur.

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *