Një melodi shekullore nga terri i ‘900-ës, Ali Pashë Tepelena, muzikë në Saraje

Nga terri i ‘700-ës shqiptare, nga kurti i Ali Pashës, vjen drejt e tek ne, me nota nuzikore, një melodi shekullore, të cilën në fillim të ‘900-ës e përshtati per flaut dhe piano Thoma Nasi, shqiptaro-amerikani i njohur.

Artan Shkreli shënon se atribut i Muçit, ruajtur në memorien popullore si Kryemuzikant i sarajit, ky krijim i tij titulluar “Bilbili”, ofrohet ketu si fytyra tjeter e pashait që ndryshe njihet kryesisht për ashpërsinë e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *