New York Elite Magazine shkrim për dokumentarin e Spaçit

IMG-20160114-WA0003NY Elite Magazine ka botuar një shkrim për dokumentarin mbi burgun e Spaçit, i cili është prodhuar nga Dr. Julian Bejko dhe Dr. Dritan Karadaku, të dy profesor në Universitetin e Tiranës.

Projekti, që ka ardhur si një bashkëpunim me studentët, synon të sjellë një prezantim të kujtimeve të së shkuarës.

“Kujtesa është diçka shumë e brishtë, sidomos kur vjen puna tek memoria e një kombi apo shoqërie”, – thotë Dritan Karadaku.

Në burgun famëkeq të diktaturës kanë vuajtur  në mënyrë çnjerëzore dënimin ata që konsideroheshin armiq të dikaturës, mes tyre edhe shumë intelektual, si Fatos Lubonja etj. ( Pasqyre.al)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *