“Në fillim qe fjala”, Blas de Otero

 

Blas de OTERO

Në humba jetën, kohën, gjithçka
hodha në ujë, si unazë,
zërin në humba nëpër shkurre,
më mbetet fjala.

Nëse nga etja dhe uria vuajta
dhe ç’qe imja në hiç përfundoi,
nëse hijet me heshtjen ngatërrova,
më mbetet fjala.

Nëse hapa gojën, të shoh më mirë
fytyrën e dlirë dhe të frikëshme të atdheut,
nëse gojën hapa deri sa e shqeva,
më mbetet fjala.

© shqipëroi Maksim Rakipaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *