Këto 14 gjëra të pabesueshme, njerëzit i besonin në Mesjetë!

Ekzistojnë disa të dhëna, që njerëzit më përpara i besonin sit ë vërteta, që sot e vështirë të merren seriozisht.

Por pikërisht këto të dhëna, u morën sit ë vërteta në periudhën e Mesjetës. Në atë kohë ,njerëzit besonin disa gjëra të çmendura si reale.

14.Ekzistojnë njerëz të vegjël në spermën e mashkullit

Po, në shekullin e XVII dhe të XVIII, shkencëtarët mendonin se diçka e tillë është e vërtetë.

Të paktën mendonin se çdo foshnje, ishte formuar si e tillë deri sa u rrit. Femrat shikoheshin si ‘makineri’ për të lindur fëmijët.

Më vonë, njerëzimi filloi të ndryshonte ide. Mendouan se procesi jetësor ishte në trupin e femrës dhe se puna e spermës së mashkullit ishte që të ‘zgjonte’ këtë proces. Sipas shkencës moderne, rezultoi asnjëra nga këto nuk ishte e vërtetë.

13.Titivillus

Në Mesjetë, murgjit shërbyen si “makineri shtypi”. Ata duhej të rishkruanin qindra libra me dorë. Nuk është për t’u habitur që ndonjëherë kanë bërë edhe gabime. Natyrisht, ata nuk donin ta pranonin atë, kështu që krijuan një demon të veçantë të quajtur Titivillus.

Ata pretendonin se demoni kishte mbledhur të gjitha gabimet e një murgu në një qeskë, kështu që pas vdekjes së murgut djalli mund të tregonte gabimet dhe të zvogëlonte shanset për t’u gjetur në parajsë.

12.Zemra varrosej veçmas nga trupi

Transporti i trupit ishte shumë i vështirë për tu bërë në të kaluarën. Por çfarë duhej bërë nëse dikush donte të varrosej në një vend të largët? Në shekullin e 10-të, njerëzit kishin një ide për të prerë zemrat e tyre dhe për t’i varrosur aty ku nuk mund të varrosnin qenien njerëzore.

Vetëm të pasurit mund ta përballonin atë. Midis njerëzve që e bënë këtë ishin Anna Boleyn, Richard Lionheart dhe Frederick Chopin.

11.Kafshët mund të gjykohet

Në të kaluarën, edhe kafshët mund të konsideroheshin si kriminelë. Ata mund të silleshin në gjykatë me një avokat të vërtetë dhe një gjyqtar. Ata mund të dënoheshin me burgim ose të ekzekutoheshin.

Pasi në Lausanne, vemjet u thirrën në gjykatë sepse kishin ngrënë disa bimë në një kopsht. Ata nuk u shfaqën. Më pas, vemjet u urdhëruan të largohen nga qyteti dhe u dëbuan.

Macet ishin ekzekutuar sepse ata ishin menduar të bënin punën e djallit. Kjo ka çuar në një reduktim të ndjeshëm të popullsisë mace, kështu që kishte shumë brejtës që mbanin plagën në Evropë, e cila ishte krimi i vërtetë!

10.Ekzistonte një Kontinent gjigant në mes të oqeanit Paqësor

Shumë kohë më parë, kombe të ndryshme mendonin se kishte një kontinent të lashtë në mes të Oqeanit Paqësor që ishte i mbytur. Kishte emra të ndryshëm: Pacifida, Mu ose Lemuria. Legjendat e Ishullit të Pashkëve shërbejnë si dëshmi indirekte dhe tregojnë historinë e një ishulli të madh që gradualisht u fundos përfundimisht në ujë.

9.Gjaku i gladiatorëve të rinj, mund të shëronte epilepsinë

Gladiatorët e Romës së Lashtë sakrifikuan gjakun e tyre para betejave në nder të Perëndive që u ofruan atyre forcë dhe qëndrueshmëri. Kjo është arsyeja pse njerëzit besonin se gjaku i luftëtarëve kishte rezultate të mrekullueshme.

Pliny Plaku ka shkruar për këtë: “Pacientët epileptikë kanë zakon të pirjes së gjakut edhe nga gladiatorët. Megjithatë këta njerëz konsideronin gjakun të jetë më efektiv për sëmundjen e tyre.”

8.Shtrigat mbanin organet gjenitale të meshkujve si kafshë shtëpiake

Tek e famshmja “Malleus Maleficarum” thuhet se shtrigat vidhnin organet gjenitale të meshkujve dhe komunikojnë me ta sikur të ishin kafshë. Ata i vendosën në foletë e tyre dhe i ushqyen.

Gjëja më e çuditshme është se kjo histori bazohet në realitetin në sindromën Koro kur pacientët befasojnë se disa nga organet e tyre janë zhdukur. Nuk është për t’u habitur që shtrigat u akuzuan për këtë në Mesjetë.

7.Shpirtrat e këqinj jetojnë në lakrat e Brukselit

Para se të gatuajnë lakër në Bruksel, disa njerëz në vendet perëndimore bëjnë një kryq siper zarzavates. Ata besojnë se kjo perime gatuhet më shpejt në këtë mënyrë, por në fakt është origjina e këtij zakoni.

Në Britaninë e Madhe mesjetare, njerëzit besonin se demonët e vegjël ishin të fshehur tek këto zarzavate. Nëse dikush ka ngrënë një prej tyre, ata do të vuajnë nga helmimi me ushqime. Kjo është e ngjashme me bakteret, apo jo? Ne nuk jemi të sigurt se ata u zhdukën me larjen e perimeve, por kjo ishte mënyra mesjetare për të “ekzorciduar” lakër.

6.Disa kafshë lindin vetvetiu

Në mesjetë, njerëzit besonin se krimbat dhe insektet e tjera mund të shfaqeshin nga hiçi, nga ajri, nga plehrat, pluhuri dhe papastërtia. E pra, në këtë nivel të kuptimit të zhvillimit biologjik, ky ishte shpjegimi i vetëm i mundshëm.

Sidoqoftë, është shumë e çuditshme që ata besonin se minjtë lindën në këtë mënyrë, edhe pse ishte e lehtë për të mësuar se si lindin vërtet.

5.Bletët janë shpendë

Enciklopeditë mesjetare për kafshët mund të jenë shumë interesante për të lexuar sot. Për shembull, bletët konsideroheshin zogj të vegjël dhe shumë të çuditshëm që jo vetëm prodhonin mjaltë, por edhe për luftërat që bënin kundër koshereve të tjerë të armikut. Mendohej se njëse një bletë thyente ligjin e kosheres së saj, ajo do të përjashtohej dhe do të vdiste nga faji i saj.

4.Kastorët janë peshq

Para të gjithave, kastorët konsideroheshin si një lloj peshku dhe mishi i tyre mund të hahej gjatë kreshmës.

Së dyti, bishti i kastorit u përdor edhe në fushën e mjeksisë kështu që njerëzit i ndiqnin në Mesjetë. Ata besonin se kur një kastor e kuptonte se ai nuk mund të shpëtonte nga ndjekësit e tij, ai priste bishtin dhe largohej.

3.Foshnjet nuk mund të ndjenin dhimbje

Deklarata se foshnjët nuk e ndjejnë dhimbjen, është një absurditet, por që u rrëzua si mit vetëm përpara 30 viteve. Besohet se truri i foshnjës ishte shumë i pazhvilluar për të ndjerë dhembje.

Pra, në të kaluarën, procedurat kirurgjike në bebe bëheshin pa anestezi, dhe nëse bërtitnin, njerëzit besonin se ishte për shkak të sjelljes së keqe.

2.Një melodi e caktuar mund të thërrasë djallin

Në mesjetë, kisha ndalonte një kombinim të caktuar të tingujve në muzikë, skatësisht tonin e tretë. Ky kombinim dëgjohej në mënyrë djallëzore dhe mendohej se thërret djallin.

1.Dhëmbët tuaj të vijëzuara ju bëjnë një luftëtar të mirë

Vikingët vijëzonin dhëmbët e tyre për të luftuar më mirë. Megjithatë, ekziston një version tjetër: vetëm kur një luftëtar u konsiderua si drejtues dhe i pasur, ai mund të modifikonte dhëmbët. Pra, kështu mund të kuptoje klasën sociale të tij. Kanalet horizontale janë bërë nga një dorë e aftë, por ende nuk është e qartë nëse qëllimi ishte dekorimi ose identifikimi.

Përkthyer nga Konica.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *