Ismail Kadare merr çmimin e personaliteteve të kulturës botërore, “Nonino” 2018

Poeti dhe romancieri shqiptar Ismail Kadare është fituesi i Çmimit Nonino 2018. I destinuar për personalitete të mëdha të kulturës botërore ai jepet nga një juri e kryesuar nga nobelisti VS Naipaul. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia italiane e lajmeve ANSA e cila lajmëron në vijim se Çmimet e tjera Nonino 2018 shkojnë për: • Çmimi NONINO “Risit D’aur” – BARBATELLA D’ORO 2018 shkon për P(OUR) • Çmimi Ndërkombëtar Nonino 2018 (La nave di Teseo) për Ismail Kadare • PREMIO NONINO 2018 për “Një mjeshtër të kohës sonë” për Giorgio Agamben i cili këtë vit shkon në projektin ndërkombëtar të bamirësisë “P (OUR)” e themeluar në vitin 2016 nga Alex Kratena, Ryan Chetiyawardana, Jim Meehan, Simone Caporale Monica Berg, Joerg Meyer dhe Xavier Padovani, i cili synon të krijojë një komunitet global të banakiere, baristas, Sommeliers, brewers, distillers dhe prodhuesve të verës të cilët mund të aktivizoj dhe të reinvent industrinë e pijeve me ide të reja, njohuri, frymëzime, përvoja, vlera.

Ceremonia e çmimit do të zhvillohet në Distilleries Nonino në Ronchi di Percoto (Udine) më 27 janar.

 

One comment

  • Le te pi pak vere kadareja jone,vere te kuqe mundesisht nga ajo qe shembellen me gjakun e shqiptareve te vrare e masakruar nga lufta e klasave,vija e masave ,diktatura e proletariatit….Shume qesharake,keto pseudo-nderime,per bilbilin e Enver Hoxhes,dhe qe sot ka veshur petkun e disidentit dhe ka nisur kalvarin drejt Nobelit te paarritshem….Ngjason realisht me ate femine ne kopesht,qe shkon tek edukatorja me pjaten bosh dhe po me pjaten bosh kthehet,dhe perseri provon pafajesisht,,Krahasim qe calon ,ky me femijen,sinqeritetin e femijes dhe diaboliken e Kadarese….Ai eshte tamam nje mjeshter i manipulimit dhe fakllsifikimt jo vetem personal ,por edhe atij kombetar….Pije me fund Kadare,ashtu sic pinte Neroni kur dogji Romen….hahaha>komedi e madhe per ti prishur mendjen jurise prestigjoze te Noblit ,lloj lloj mjetesh te sofistikuara po perdor Kadare,por nuk arrin ta kuptoj se eshte nje naivist i madh…

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *