“Ikonë e mashkulloritetit modern”, David Beckham frymëzon Hirst, Emin dhe Leibovitz

bekamQë nga grekët e lashtë, artistët kanë skalitur dhe pikturuar trupat e përsosur.

Tani, rreth 25 fotografë bashkëkohorë dhe artistë, duke përfshirë Annie Leibovitz, Tracey Emin, Damien Hirst dhe Marc Hom  e kanë kthyer vëmendjen e tyre në një ditë moderne Adonis: David Beckham.

Më shumë se 50 fotografi të ish-yllit të Manchester United dhe Anglisë do të shfaqen në Phillips në Londër më 27 shkurt si pjesë e një ankandi bamirësie më 10 mars, në mbështetje të “7: The David Beckham UNICEF Fund and Positive View Foundation”

Kathy Adler, kurator i David Beckham: Njeriu dhe ish-drejtori i arsimit në Galerinë Kombëtare, Londër, e përshkruan Beckham si një “ikonë të mashkulloritetit modern” i cili ka ripërcaktuar konceptet kundër-kulturore të tilla si tatuazhet. ” Joshja e tij është  e gjithëpranishme: ai është i lumtur të jetë një ikonë homoseksuale, një idhull adoleshent, një zëdhënës për sportin dhe një ambasador i vullnetit të mirë në UNICEF”, – thotë Adler. ( Pasqyre.al)

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *