Giani Amelio: Babai i përditshëm

Historia e Lamerica-s vazhdon, por këtë rradhë me një roman të ri autobiografik të sapodalë në libraritë e Italisë shkruan Agron Domi.
Ai shkruan se pata kënaqësinë e veçantë ta merrja këtë libër nga dora e vetë mjeshtrit me shpresën e madhe për ta patur së shpejti në shqip.

“Rrallë kam takuar ndonjë të huaj, artist dhe intelektual të këtij kalibri, që ta njohë e dojë kaq shumë Shqipërinë, jo për arësye ekzotike siç ndodh rëndom në këto anë, por se këtu gjen rrënjët e veta, fëmijërinë, historinë dhe të ardhmen e vet”, thotë Domi.
Këtu ka gjetur birin e vet dhe ka krijuar një familje të madhe, siç janë zakonisht familjet rurale shqiptare. Edhe emaili i tij është shqiptar puro: koplik@…

“Quando di un bambino si dice: é il ritratto di suo padre, gli ha staccato la testa, il papá si gonfia di orgoglio.
Invece sognavo un figlio al quale, con pazienza e fortuna, potessi un giorno somigliare io.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *