FOTOT E RRALLA/ Kur çliroheshin të burgosurit e Aushvicit

Si sot para 73 vitesh u çliruan të burgosurit e mbijetuar të kampit të vdekjes Aushvic, i cili mbetet një nga simbolet më të frikshme të barbarizmave që u kryen nga hitlerianët kundër hebrenjve, rusëve, polakëve, romëve dhe popujve të tjerë.

Kampi u çlirua më 27 janar 1945 nga trupat e komanduara nga marshalli i Bashkimit Sovjetik Ivan Konev.

Kujtim i përjetshëm për të gjitha viktimat e panumërta të nazizmit dhe mirënjohje pafund atyre që dhanë jetën në luftën kundër kësaj të keqeje të madhe për njerëzimin shkruan Ambasada Ruse në Tiranë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *