“Dita e muzikës së lirë”

3 mars: “Music freedom day”

Muzika shqiptare ka njè arsye më shumë për të qenë pjesë e pandashme e kësaj dite ndërkombëtare, e cila mbështet nevojën për të qenë të lirë për të krijuar, interpretuar dhe transmetuar muzikë shkruan muzikologu Vaso Tole.
Sipas tij, kjo është një ditë e veçantë për të kujtuar muziktarët shqiptarë që u privuan nga këto të drejta gjatë komunizmit dhe për të gjithë ata që megjithëse nën çensurë ia dolën të krijojnë muzikë që i rezistoi diktatit e seleksionimit të kohës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *