Adidas shiti 1 milion palë këpucë të krijuara me mbeturinat e gjetura në oqean

Plot 1 milionë palë këpucë të shitura nga Adidas. Asgjë nuk do të ishte e habitshme nëse do të bëhej fjalë për këpucë normale, nëse këto këpucë nuk do të kishin në përbërje mbetjet plastike të gjetura në oqean.
Kjo nismë e ndërmarrë vitin e kaluar në bashkëpunim me mbrojësit e mjedisit ka rezultuar tërësisht e suksesshme. Adidas krijoi 1 milionë palë këpucë UltraBoost dhe të gjitha u shitën. Për çdo palë këpucësh janë përdorur 11 shishe plastike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *