Fotot e vitit 1985, kur binte borë në Tiranë

1985, Borë në Tiranë
Viti 1985 mbahet si vit reference për dimër të ashpër. Ne janar te atij viti pati reshje të dendura dëbore pothuaj në të gjithë vendin. Dëbora e madhe shkaktoi bllokime masive të rrugëve aq sa ishte ndër herët e rralla që edhe nisja e procesit mësimor u shty e pakta për një javë. Eshtë pikërisht janari i vitit 1985, kur dhe qyteti i Tiranës u zbardh për disa ditë nga dëbora, gjë që prej atëherë nuk ka ndodhur më, ndonëse reshje dëbore ka patur edhe më pas. Rasti i fundit ka qenë viti 2010, por edhe atëherë falë temperatuarve jo shumë të ulta dëbora nuk mundi ta zbardhë qytetin. Me gjithë shpresat e parashikimet duket se as ky vit nuk do të mund të shënohet si viti me “dimër si në 1985”.
@Adi Darsi
FB_IMG_1483727266131

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *