Të gjitha

Vdes regjisori historik i “Haidit”, Isao Takahata

Vdes regjisori historik i “Haidit”, Isao Takahata

Regjisori i shquar i animimit japonez, i njohur për “Varri i xixëllonjave” vdes në moshën 82 vjeçare Takahata, i kandiduar për çmimin Oskar me filmin e fundit që ka drejtuar “Kaguya-hime no Monogatari” (“Historia e princeshës Kaguya”, 2014) vdiq të enjten në një spital të Tokios nga kanceri i mushkrive. Regjisori japonez themeloi Ghibli në 1985 së bashku me Miyazaki,…
Lexojini lajmet dy apo tre ditë më vonë se gjithë të tjerët!

Lexojini lajmet dy apo tre ditë më vonë se gjithë të tjerët!

Nga Oliver Burkeman Këto kohë, nuk kalon një javë pa dalë dikush që të propozojë një sistem të ri, për të mbetur të shëndetshëm mendërisht, në një botë ku lajmet na shpien në çmendinë. Në të kaluarën na këshillonin të rrinim një ditë në javë pa kompjuter dhe telefon, apo një periudhë “dizintoksikimi social”. Por, prej disa muajsh flitet për…
STERVITJA ME E MIRE PER TRURIN? LEXIMI I SHEKSPIRIT!

STERVITJA ME E MIRE PER TRURIN? LEXIMI I SHEKSPIRIT!

Nje ekip i përbërë nga shkencëtarë, studiues dhe psikologë britanikë pohon se leximi i veprave klasike si ato të Shakespeare, ka një impakt me përfitime në trurin e njeriut. Saktësisht, ekspertët kanë dalë në përfundimin se leximi i disa autorëve klasikë mund të jetë frutdhënës përsa i takon shtimit të aftësisë së vëmendjes dhe stimulimit të vetreflektimit. Sipas studimit të…
Një rrëfim për “shtëpitë e gëzimit” dhe vajzat e lira në Paris

Një rrëfim për “shtëpitë e gëzimit” dhe vajzat e lira në Paris

uan Rama – Data 1 mars 1991. Statuja e Enver Hoxhës kishte dhjetë ditë që ishte shembur në sheshin e Tiranës nga zemërata popullore. Më 28 shkurt, dy ditë më parë kisha mbërritur në Paris si diplomat në fushën e kulturës dhe atë natë ekipi i ambasadës ishte ftuar të shikonte një spektakël cirku, i cili ishte vendosur në Bois de…
Shqipëria, me numrin më të madh të studentëve që studiojnë jashtë vendit

Shqipëria, me numrin më të madh të studentëve që studiojnë jashtë vendit

Nxënësit shqiptarë janë më të prirur të studiojnë jashtë në krahasim me të gjithë studentët e tjerë në ballkan, Europën Qendrore e Lindore dhe vendet e tjera të Europës Perëndimore. Shqipëria ka numrin më të lartë të studentëve që zgjedhin për të studiuar jashtë për 1000 banorë. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të UNESCO-s, numri i studentëve shqiptar…
Kujdes! Këto janë lodrat e rrezikshme kineze që mbajnë fëmijët në duart. Lista e publikuar nga Komisioni Europian

Kujdes! Këto janë lodrat e rrezikshme kineze që mbajnë fëmijët në duart. Lista e publikuar nga Komisioni Europian

42 produkte që qarkullojnë në tregjet europiane,që nuk përjashtohet mundësia të jenë dhe në Shqipëri përmbëjnë rrezik për shëndetin e konsumatorëve. Lista është publikuar nga RAPEX (Rapid Alert System for dangerous non-food products) në faqen zyrtare të Komisionit Europian. Sipas raportit të RAPEX, nga të gjitha njoftimet për produktet e pasigurta për vitin 2017, 53 për qind e tyre janë…
Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

Elvis Presley ka vrarë veten”, rrëfehet bashkëshortja

“Elvis Presley ka vrarë veten”, është kjo deklarata që vjen nga bashkëshortja Priscilla, e cila thotë që legjenda e rock-ut ka vrarë veten dhe nuk ka vdekur si pasojë e një sulmi kardiak, siç u tha në gusht të 1977 kur ai vdiq. Në momentin e vdekjes ai ishte 158 kg dhe në trupin e tij u gjetën rreth 14…
Pulitzer/ Çmimi shkon i përbashkët për ‘The New York Times’ dhe The ‘New Yorker’

Pulitzer/ Çmimi shkon i përbashkët për ‘The New York Times’ dhe The ‘New Yorker’

“The New York Times” dhe “The NewYorker” kanë fituar së bashku çmimin “Pulitzer” për shërbimin më të mirë publik gjatë kësaj të hëne, për zbulimin e skandalit të Harvey Weinstein, mes raportimeve që galvanizuan edhe lëvizjen “#MeToo” nëpër rrjete sociale, duke i dhënë një rëndësi kombëtare e ndërkombëtare ngacmimeve seksuale në vendin e punës. “The Times” dhe “The Washington Post”…
Shqiptari në Maltë

Shqiptari në Maltë

Dr.Dorian Koçi Mes tablove të shumta të Romantizmit Europian që pasqyrojnë vende dhe popullsi ekzotike spikasin dhe tablotë të viseve shqiptare dhe të personazheve me veshje shqiptare. Gjeografia e vendeve të pasqyruara në këto tablo është e larmishme që nga brigjet e Nilit, shkretëtirat arabike, Turqi, Greqi, Principatat e Vllahisë dhe Moldovës dhe deri në ishullin e Maltës. Malta është…