Të gjitha

Shqipëria e varfër me politikanët e pasur

Shqipëria e varfër me politikanët e pasur

Nga Marin Mema Shqipëria është vendi më i varfër në Europë por me klasën politike që renditet ndër më të pasurat e saj. E këtu nuk kanë lidhje flamurët partiakë sepse kur flitet për oreks të ardhurash, për thithje fondesh, për transferta të çuditshme, për dhurata, për fitime marramendëse, për vila, dyqane, pra prona të tundshme e të patundshme, shumica…
Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Arkeologët kanë gjetur bustin e perandorit romak Marcus Aurelius në Aswan, një qytet në jug të Egjiptit, njoftoi Ministria e Antikiteteve egjiptiane. Busti u gjet në Tempullin Kom Ombu gjatë punimeve për mbrojtjen e zonave të ujërave nëntokësore. Arkeologët gjithashtu gërmuan objekte që i përkisnin perëndeshës Osiris Pattah-Neba brenda tempullit të lashtë Karnak në qytetin e Luksorit, transmeton ksp. Egjipti…
Kurthi i Himnit të Flamurit

Kurthi i Himnit të Flamurit

Pas raportit pozitiv për çeljen e negociatave të cilën e përcolli diplomatia e lartë e BE-së Frederica Mogherini, shefi i qeverisë Edi Rama publikoi një video në rrjetin social Facebook ku himni ynë i flamurit interpretohej në një version ndryshe. Himni i sjellë në varjantin më ritmik, u bë pjesë e një debati ku pati nga ata që e duartrokitën…
Trajektorja ngazëlluese e Ornela Vorpsit

Trajektorja ngazëlluese e Ornela Vorpsit

Një shënim i shkruar para 12 vjetësh, atëherë kur Ornela kishte nostalgjinë e madhe për vendin e saj dhe përçartjen cfilitëse të një të kaluare të dhimbshme… Por ndodh që përçartjet vazhdojnë… ————- Luan Rama 2006, Paris    Të përshkosh me biçikletë mes për mes Parisin në kohë të bukur është e këndëshme, por jo në kohë me erë dhe…
Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

E premte, 20 prill 1945, ora 16 Po, ka shpërthyer me të vërtetë lufta në Berlin. Deri dje ishte ende një bubullimë e largët, sot, një gjëmim i vazhdueshëm. Ka shkrehje nga të gjitha anët. Veshët janë të shurdhuar dhe ato kapin veç të shtënat e armëve të rënda. S’ka asnjë mundësi orientimi. Ne po jetojmë rrethuar nga tyta armësh…
PËR TY

PËR TY

Më fashiten mendimet kur të shkruaj Vetën e shoh tek sokaku i të marrëve Dhe gishtat me puthiten, Zverdhen nga turpi i nurit tënd   Se nuk të ushqen dot mallëngjimi im As dhimbja as loti as emocioni Finesa jote rri pezull ne ajër E gatuhet nga dërrasat e varrit   Ti jeton në shtigjet që të fisnikërojnë Qielli të…
Darvini kundër hyjnive

Darvini kundër hyjnive

————- Debati rreth Darvinit dhe Zotit, Darvinit dhe Gjenezës, Kataklizmës, krijimit të botës dhe njeriut, etj, për më shumë se 150 vjet nuk ka rreshtur së kundërvëni midis tyre «darvinizmin» si shkencë materialiste dhe fenë, e cila në themel të saj ka krijimin e botës dhe të njeriut nga Perëndia. Ky debat duket se mund të jetë akoma më i…
Zbulimi i madh në Rusi, 300 tulla me alfabetin më të vjetër të shqipes

Zbulimi i madh në Rusi, 300 tulla me alfabetin më të vjetër të shqipes

Me një shqipe të shkëlqyer, të cilën e ka mësuar nga dy pedagoget ruse që kishin jetuar në Shqipëri në vitet ’50, Gertruda Intrei dhe Irina Horonina, studiuesi bjellorus Aleksandër Novik rrëfen ekskluzivisht për “Shqiptarja.com” një nga zbulimet më të mëdha në Rusi të trashëgimisë kulturore shqiptare. Në më shumë se dhjetë shekuj arkeologji, faktet e ekzistencës së një alfabeti…
Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit

Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit

Në fundin e Shtatëqindës, Egjipti i përkiste Perandorisë otomane. Por ligjin e bënin 24 bejlerë vendas, princët mamlukë me vasalët e tyre. Po cilët ishin? Mamluk në arabisht do të thotë “njeri i blerë”, por në rastin e tyre nuk kish fare të bënte me skllavërinë. Kaukazianë   Mamlukët ishin pasardhës të 12 mijë të rinjve të rekrutuar në Kaukaz…
Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Gjatë gjithë harkut të historisë njerëzore të regjistruar, boçet e pishave kanë shërbyer si një përfaqësim simbolik i iluminumit njerëzor, Syri i Tretë dhe gjëndra pienale janë simbole që na shoqërojnë përgjatë gjithë historisë njerëzore. Pemët e pishës janë gjeneratat më të lashta të bimëve në planet, pasi kanë ekzistuar gati tri herë më shumë se të gjitha llojet e…