Të gjitha

Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

  Kjo tablo është tabloja më e fundit e Omer Kaleshit, një dervish si i dalë nga ikonat apo afresket e Rinascimento-s italiane. Të duket se piktori ka marrë kavaletin dhe me të në kurriz ka kapërcyer Alpet, vetë shekujt, ka zbritur Toskanën dhe ka vijuar drejt jugut, në Italinë e rrahur nga dielli dhe deti për të pikturuar atje…
Ja si ishte modeli i familjes së lumtur shqiptare në vitin 1988

Ja si ishte modeli i familjes së lumtur shqiptare në vitin 1988

Armand Plaka E pra, edhe holandezëve u kishte bërë përshtypje se atë çka anëtarët e një familje shqiptare e mbanin në dorë plot krenari, nuk ishte veçse një surrogato teknologjie që i kishte perënduar me kohë koha, e na bënte edhe më qesharakë në sy të botës. Ndoshta s’do më ngacmonte aspak ta vija në dukje në mënyrë eksplicite e…
‘Kënaqësitë e tradhtisë’, 3 ditë shfaqet në Tetarin Eksperimental, më pas në rrethe

‘Kënaqësitë e tradhtisë’, 3 ditë shfaqet në Tetarin Eksperimental, më pas në rrethe

“Kënaqësitë e tradhtisë” do të shfaqet në skenën e Teatrtit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datat  27, 28, 29, Prill,  me regji nga Lorin Terezi, nën interpretimin e Kristjana Dodaj dhe Ledjon Zoit. Kjo është një komedi me tri akte e shkruar nga dramaturgu i njohur rus, Valentin Krasnogorov. Protagonistët e dramës janë Ai dhe Ajo, një çift dashnorësh që…
A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

Humanist i shquar dhe historian, Barleti është i pari autor i njohur dhe një nga më të mëdhenjtë e letërsisë së hershme shqipe. Vepra e tij Historia e Skënderbeut u shkrua në latinisht dhe, siç thotë F. Pall, u përkthye pothuaj në të gjitha gjuhët e Europës, sepse në të vërtetë lufta çlirimtare e arbërorëve, të udhëhequr prej Skënderbeut, sipas…
Kumbaro në Mal të Zi: Forcojmë bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e kulturës

Kumbaro në Mal të Zi: Forcojmë bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e kulturës

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ndodhet për një vizitë zyrtare në Cetinjë, Mali i Zi, ku u takua me homolgun e saj, Ministrin e Kulturës, Aleksandar Bogdanović. “Të bashkojmë forcat artistike si dhe te bashkojmë skenat tona, sepse historitë tona të përbashkëta duhen treguar- u shpreh Kumbaro në konferencën për shtyp duke shtuar se “Ky takim kryhet përpara takimit të…
Kushedi çdo të sjellin erërat për fatin e tyre të gremisur!

Kushedi çdo të sjellin erërat për fatin e tyre të gremisur!

Nga Majlinda Bregu Propozimi për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Europë është lajmi me i mirë për shqiptarët këto kohë, është drita e gjelbër në fund të tunelit të gjatë e të errët të ndarjes tonë shekullore nga Europa! Çka u propozua sot në Strasburg, është çfarë duhej për Shqipërinë, Maqedoninë dhe konfirmim i perspektivës jetike të anëtarësimit të…
“Hapësira zero”, në Bienalen e Venecias/ Kumbaro: Projekti një pasaportë e kryeqytetit Shqiptar nëpër botë

“Hapësira zero”, në Bienalen e Venecias/ Kumbaro: Projekti një pasaportë e kryeqytetit Shqiptar nëpër botë

Në 26 Maj, Tirana hap dyert e saj plot ngjyra dhe histori në Bienalen e 16 Ndërkombëtare të Arkitekturës në Venecia. Në prani të ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe kryetarit të Bashkisë Tiranës, Erion Veliaj, u prezantua sot projekti fitues, “Hapësira zero”, që do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias, i cili paraqet një pjesë të mjedisit urban,…
Një fragment nga Calvino, “Nëse një natë dimri, një udhëtar…”

Një fragment nga Calvino, “Nëse një natë dimri, një udhëtar…”

Aida Baro- “Nëse një natë dimri, një udhëtar…” i shkruar nga Italo Calvino është një prej librave të mi më të dashur. Ky është përkthimi im i kapitullit të parë. (Librin mund ta gjeni dhe ne shqip). ***** Tash po fillon të lexosh romanin e ri të Italo Calvino-s, “Nëse një natë dimri, një udhëtar”. Merre shtruar. Përqëndrohu. Largo nga…
Le ta shpëtojmë zonjën Richards

Le ta shpëtojmë zonjën Richards

Nga Alda Bardhyli Ju kujtohet kur keni ndaluar për herë të fundit në librari dhe keni blerë një libër? Apo, kur pas një dite të gjatë, keni fikur televizorin, e keni dashur të ndani mbrëmjen nën dritën e abazhurit e një libër në dorë? E më pas, teksa keni arritur ndoshta në faqen e 26, ndjeni sesi një kënaqësi e…