Të gjitha

Shqiponja e yjeve shqiptarë të Eurovizionit që tërboi Greqinë

Shqiponja e yjeve shqiptarë të Eurovizionit që tërboi Greqinë

Pak ditë më parë një foto e dy këngëtarëve shqiptarë që gjenden në “Eurovision” u bë virale, pasi u shfaqën duke bërë simbolin e shqiponjës dykrenore me duart e tyre. Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira u bashkuan për të përshëndetur të gjithë publikun shqiptar e gjithashtu për t’i uruar suksese njëri-tjetrit në festivalin Europian. Fotoja, e cila bëri xhiron e…
Një tufë lulesh dhe një shishe gjigante me verë, zbulohet dhurata e Ramës për Nexhmije Pagarushën

Një tufë lulesh dhe një shishe gjigante me verë, zbulohet dhurata e Ramës për Nexhmije Pagarushën

Vetëm pak minuta se të largohej për në aeroport Nexhmije Pagarusha është suprizuar nga një dhuratë e bukur e kryeministrit shqiptar Edi Rama. Këngëtares së famshme i është dhuruar një tufë e madhe me lule dhe një shishe gjigante me verë. Këto kanë qenë dy dhuratat simbolike që kryeministri shqiptar ia ka dedikuar yllit të këngës shqiptare. Ndërsa Pagarusha i…
A mund të quhet i suksesshëm viti i Skënderbeut pa asnjë gjetje?!

A mund të quhet i suksesshëm viti i Skënderbeut pa asnjë gjetje?!

Nga Ben Andoni – Nga rendja për të sjellë sa më shumë protagonizëm ka bërë që shumë njerëz të letrave të shpluhurosin arkivat dhe të sjellin kompilime pa fund për kryeheroin. Ka përpjekje lokale deri në grotesk si aktiviteti i dasmës së Skënderbeut, që u zhvillua në Kaninë, por shumë edhe shtetërore për të sjellë gjëra të reja. Në fakt, jo…
Ornela Vorpsi: Një rrëfim mbi erotizmin, abuzimin seksual dhe veten

Ornela Vorpsi: Një rrëfim mbi erotizmin, abuzimin seksual dhe veten

Nga Seth Rogoff* Libri i Ornela Vorpsit, “Vendi ku askush nuk vdes kurrë” bën pjesë mes romaneve më të mirë post-komuniste. Romani, i cili është botuar fillimisht në gjuhën italiane më 2003-shin, gërmon traumat e autoritarizmit, patriarkalizmit të tej-seksualizuar dhe dhunën në shumë forma, duke ofruar vështrim të gjallë dhe poetik në kujtesën individuale dhe kolektive, emigrimin, mërgimin dhe kuptimin…
India, në kërkim të një historie dashurie

India, në kërkim të një historie dashurie

Nga Blendi Fevziu Punonjësi i kufirit e kthen pasaportën para – mbrapa për të kuptuar më mirë vendin prej nga vij. Shqiponja me dy krerë në sfondin vishnjë, duket se i thotë di[ka më shumë se sa “Republic of Albania”, që ai e sheh fillimisht me dyshim, pastaj e kërkon pak më gjatë në një hartë të botës të shtrirë…
PO VDES NANË, SOT PO VDES

PO VDES NANË, SOT PO VDES

Nan’ e dashtun, sot po vdes më kan’ futur në një thes lakuriq, tok me një mace më kan mbyll në thes linace. N’burg të Shkodrës, po m’del shpirti po ma merr nan’, shef Seiti jashtë thesit, shqip po flasin më shqelmojn’, e më godasin ligësia, nuk ka ngjyrë shqelm në bark, shqelm në fytyrë. Po vdes nanë, sot po…