Të gjitha

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

Një ditar i shkurtër i vitit 2015 na kujton shumëçka mbi trashëgimisë kulturore në Shqipëri, ose të paktën, dëmet që dihen. Në ndryshim nga vitet e shkuara ku monumentet binin ose dëmtoheshin nga harresa, gjatë vitit që shkoi ato janë dëmtuar nga ndërhyrjet e gabuara restauruese, sipas specialisteve që kanë pasur këllqe ta thonë mendimin e tyre hapur. Ministria e…
Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Kryeminsitrit për Urbanistikën Artan Shkreli, ka deklaruar se njollat e bojës me të cilën u godit godina e kryeministrisë gjatë protestave mezi është pastruar. Sipas tij, veshja e godinës ëshët më e ndjehsme ndaj substancave kimike. “Problem jo i vogël heqja e njollave të bojës hedhur nga protestuesit në fasadën e Kryeministrisë. Travertina poroze e thith ngjyrën më…
Çuli “lë drejtorinë” për  “Tri motrat” e Çehovit

Çuli “lë drejtorinë” për “Tri motrat” e Çehovit

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli, ka vendosur të “zhveshë” kostumin e drejtorit pë rtë hedhur krahëve kostumin e regjisorit. Premiera e  pjesës “Tri motrat” të autorit Anton Çehov ngjitet në skenën e TK-së, më 15 janar. Me skenografi të Kristo Çalës dhe kostume të Berina Kokonës, në të interpretojnë Bujar Asqeriu, Neritan Liçaj, Elia Zaharia, Anila Bisha, Gert Ferra,…
“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

Nga Luan Rama Erosi, erotizmi, pothuaj gjatë një shekulli kanë qënë një nga debatet më pasionante të shoqërisë perëndimore. Jo pse ky debat nuk ekzistonte më parë, por sepse me çlirimin e shoqërisë njerëzore nga dogmat dhe normat e ngushta, me emancipimin e saj, me vitet 60’ dhe lëvizjen e «çlirimit seksual», ky debat u bë mbarëshoqëror, duke përfshirë jo…
Shenja të paramodernizmit në “Këngët e Milosaos”

Shenja të paramodernizmit në “Këngët e Milosaos”

Nga Alisa Velaj Termi modernizëm mendohet se ka origjinën në shekullin e 17-të në mesjetë, ku zhvillohej një debat midis asaj që quhej “antike” dhe  asaj që quhej “moderne” në Angli, apo midis klasikes e romantikes në Francë e Gjermani. Prej atëherë ky term është përdorur në konotacione të ndryshmet dhe është trajtuar në këndvështrime befasuese.  Poeti Jeronim de Rada…
BABAI ose një udhëtim nëpër ferr për të kapur dritën

BABAI ose një udhëtim nëpër ferr për të kapur dritën

Nga Jonida Hitoveizi Një dimër që  nuk dihet sesa stinë do të ketë, “çelet” me tingujt e “pranverës në Prishtinë”. Fytyra e lodhur e një burri dhe frika e të qenit i “kapur”, i kthyer pas në vendin nga ku po përpiqet të “arratiset”. Në radion e makinës dëgjohet ende “pranvera në Prishtinë”, ndërsa në bagazhin e makinës, përshfaqet fytyra…