Të gjitha

Lavire dhe artistë

Lavire dhe artistë

        Nga Dragana Tripković Në filmat amerikanë laviret janë të bukura Ne s’kemi filma, e kjo duhet të jetë edhe arsyeja e vetmja arsye, që tonat janë të ënjtura nga droga. të shëmtuara e të liga, e kutërbojnë nga marrëdhëniet e kryera me zor. Thuajse gjithkush prej tyre është e dashuruar me ndonjë mashkull – derr të…
Erosi që vinte nga Orienti

Erosi që vinte nga Orienti

Nga Luan Rama (Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas vetëm për Dashurinë). Rumi, poet pers i shekullit XIII  Nga Njëmijë e një netët, korpusi i mrekullueshëm i letërsisë gojore dhe të shkruar arabe, Mustafa Gerblleshi, intelektuali i shquar shqiptar, që regjimi diktatorial…
Shqiptarja Dua Lipa “Zëri i vitit” në BBC?

Shqiptarja Dua Lipa “Zëri i vitit” në BBC?

Prej kohësh, këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa, po cilësohet si një nga talentet më të mëdha në botën e muzikës. Së fundmi, ajo është pjesë e garës për çmimin “Sound of 2016 (Zëri i Vitit)” që jepet nga prestigjiozi BBC. “Sound of …” është çmim që ndahet prej vitit 2003 nga kritikë dhe figura të zëshme të industrisë së…
Parashikimet e “Nostradamusit” për Shqipërinë, 2016!

Parashikimet e “Nostradamusit” për Shqipërinë, 2016!

Nga Marta Kolli Të gjithë mendojnë se mund t’i vënë pikat mbi I. Ne e dimë se i-ja do vetëm një pikë, po ne as atë nuk e vendosim dot, ndaj këtë rubrikë e kemi quajtur pika pa i- sepse japim veçse një mendim, një reflektim. Më poshtë disa pika që nuk duan  I…  -ÇEZ paska qenë thesari i shtetit!…
Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Dikur Kur numëroja psherëtimat fustanë basme vajzërie mbaja, gjer i grisja, në yje kërkoja “fajin” që nuk e njihja. Tani fustanet e paveshur ankohen, si “fajet”… s’pata kur t’i vishja. Këto vargje janë shkëputur nga libri më i ri me poezi i poetes Flutura Açka. “Ftesë për flirt” titullohet botimi që do jetë së shpejti në duart e lexuesve me…
400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

Bota e ndan atë, Londra e pretendon, ndërsa Stratfod-mbi-Avon synon të kalojë 2016-ën duke festuar ditëlindjen e Uilliam Shekspir si njeriun e tyre: Poetin e Avonit, i lindur në qytetin tregtar Warwickshire në 1564, i cili vdiq po atje 400 vjet më parë. Stratfordi mbeti jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së Shekspirit. “Ai shkoi në Londër për tu pasuruar,…
365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

Një ditar i shkurtër i vitit 2015 na kujton shumëçka mbi trashëgimisë kulturore në Shqipëri, ose të paktën, dëmet që dihen. Në ndryshim nga vitet e shkuara ku monumentet binin ose dëmtoheshin nga harresa, gjatë vitit që shkoi ato janë dëmtuar nga ndërhyrjet e gabuara restauruese, sipas specialisteve që kanë pasur këllqe ta thonë mendimin e tyre hapur. Ministria e…
Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Kryeminsitrit për Urbanistikën Artan Shkreli, ka deklaruar se njollat e bojës me të cilën u godit godina e kryeministrisë gjatë protestave mezi është pastruar. Sipas tij, veshja e godinës ëshët më e ndjehsme ndaj substancave kimike. “Problem jo i vogël heqja e njollave të bojës hedhur nga protestuesit në fasadën e Kryeministrisë. Travertina poroze e thith ngjyrën më…
Çuli “lë drejtorinë” për  “Tri motrat” e Çehovit

Çuli “lë drejtorinë” për “Tri motrat” e Çehovit

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli, ka vendosur të “zhveshë” kostumin e drejtorit pë rtë hedhur krahëve kostumin e regjisorit. Premiera e  pjesës “Tri motrat” të autorit Anton Çehov ngjitet në skenën e TK-së, më 15 janar. Me skenografi të Kristo Çalës dhe kostume të Berina Kokonës, në të interpretojnë Bujar Asqeriu, Neritan Liçaj, Elia Zaharia, Anila Bisha, Gert Ferra,…
“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

“Vajzat e gëzimit” në Antikitet

Nga Luan Rama Erosi, erotizmi, pothuaj gjatë një shekulli kanë qënë një nga debatet më pasionante të shoqërisë perëndimore. Jo pse ky debat nuk ekzistonte më parë, por sepse me çlirimin e shoqërisë njerëzore nga dogmat dhe normat e ngushta, me emancipimin e saj, me vitet 60’ dhe lëvizjen e «çlirimit seksual», ky debat u bë mbarëshoqëror, duke përfshirë jo…