Të gjitha

Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Tenori shqiptar Saimir Pirgu do të jetë sërish në Operan Mbretërore të Britanisë së Madhe. Ai do interpretojë Alfredon në operan “Traviata”, në datat 16, 19, 22, 27, 30 janar dhe 4 e 6 Shkurt. Nuk është hera e parë që artisti i njohur shqiptar gjendet në “London Royal Opera House”. Më tej, në muajin shkurt do të jetë në…
Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

“Projekti i ri teatror në Teatrin Kombëtar është një vepër e vënë në skenë nga vetë drejtori i institucionit. Babëzi e madhe për famë apo për lek? Edhe drejtor, edhe regjisor por edhe aktor”. Ky ka qenë reagimi që ka postuar në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, aktori Jul Deda, duke ju referuar shfaqjes “Tri motrat” e Çehovit…
“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“1 vit pas, vrasësi është gjithmonë i shkurtër”. Ky është mesazhi në faqen e parë të revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”. Imazhi kyesor shfaq një Zot me mjekër e me armë, mbi kokën e të cilit qëndrojnë simbole masone. Numri i revistës del nesër, ndërsa në rrjetet sociale tashmë qarkullon vetëm kopertina dhe i kushtohet 1 vjetorit të masakrës së…
Shtatë portat e Damaskut

Shtatë portat e Damaskut

Siria është sot shteti i poetit Adonis, i këngëtares Asmahani dhe i siteve të mbrojtura nga UNESCO. Dëshmitë më të vjetra të jetës të gjetura në Siri, shkojnë në 5000 vite para Krishtit dhe është një skulpturë gruaje. Ndër vendet më të rëndësishme të trashëgimisë përmenden: Teatri romak i Bosrës shek.II (në Busra al Sham), Kalaja e Alepos, Kisha e…
Kur pozonte e jashtëzakonshmja, Frida Kahlo!

Kur pozonte e jashtëzakonshmja, Frida Kahlo!

Një fotoreporter kolumbian lindur në Arakataka ka mundur të fotografojë një piktore të jashtëzakonshme, plot talent dhe histori personale të veçantë. Përmes objektivit të tij zbulohet një Meksikë plot mundime dhe shpresë. Në Bolonja më 14 janar në “Ono arte contemporanea” çelet ekspozita “Frida Kahlo”, me fotografi të Leo Matiz të realizuara në lagjene e lindjes së Fridës në Mexico…
Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Është miratuar projekti i restaurimit “Hamami Mesjetar” (që daton në shek. XVIII) në Durrës nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve. Monumenti është në zonën arkeologjike A dhe në qeverinë Berisha ka qenë pjesë e listës së objekteve që do jepeshin me qira. Ky është një projekt i hartuar nga specialistët e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës, i cili me zbatimin…
Dhjetë urdhëresa për të qenë një gazetar i denjë

Dhjetë urdhëresa për të qenë një gazetar i denjë

Para njëqind vjetësh, Emile Zola, një romancier i jashtëzakonshëm francez, la një gjurmë të pashlyeshme mbi shekullin e 20-të duke marrë në mbrojtje Alfred Dreyfus-in, një oficer të ushtrisë franceze me origjinë hebre, të akuzuar në mënyrë të rreme për spiunazh. Në letrën e vet të famshme «J’accuse» (1898), ai i shkruante këto fjalë presidentit të Republikës franceze: «Oh, çfarë…
Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Nga Ilir Seci Pesëdhjetë e gjashtë vjet më parë, më 4 Janar të vitit 1960,do të vdiste në një aksident me makinë,Albert Kamy (1913-1960),shkrimtari me i madh i botës, mbas Lufteës se Dytë Botërore… Në trupin e pajetë ju gjet një biletë treni. Shkrimtari i madh ishte nisur për të udhëtuar me tren. Rastësisht takoi nipin e vet që i ofroi…
Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Muzeu Etnografik i qytetit të Elbasanit i është nënshtruar një restaurimi (punime mirëmbajtje). Punimet u kryen nga një firmë e licensuar për monumentet e kulturës dhe u prekën pjesën e fasadës veriore ku kishte dëmtime të shumta si pasojë e lagështisë. U zëvendësuan xhamat e dritareve, zëvendësimi i dyshemese se çardakut me shtresë druri si dhe u trajtuan me vaj…
Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Qyteti  i Samarkandit në Uzbekistan u fut në listën e Monumenteve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO në vitin 2001 dhe arsyeja është e thjeshtë; arkitekturë magjepsëse e cila të kthen mbrapa, në kohën kur qyteti ishte qendër e perandorisë së fuqishme. Historia e Samarkandit, i cili është i njohur edhe për kupolat e tij blu dhe minaret,  nis rreth 700…