Të gjitha

Tre kantieret e restaurimit që nisin në verë/ Kumbaro: Ca flasin, ca të tjerë punojnë gjithë ditën

Tre kantieret e restaurimit që nisin në verë/ Kumbaro: Ca flasin, ca të tjerë punojnë gjithë ditën

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë, Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës – Shtëpia e Vëllezërve Frashëri në Frashër të Përmetit janë tre kantieret e reja të restaurimit që do të nisin këtë verë. Projektet për rijetëzimin e tyre janë miratuar nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila ndan në Facebook me ndjekësit e saj…
“The Sun” i dedikon shkrim Bushpepës: Rokeri që ka luajtur me legjendën e “Guns N ‘Roses”

“The Sun” i dedikon shkrim Bushpepës: Rokeri që ka luajtur me legjendën e “Guns N ‘Roses”

Këngëtari shqiptar, Eugent Bushpepa, ka tërhequr jo pak vëmendje në ‘Eurovision 2018’ me këngën e tij ‘Mall’, të cilën e ka kënduar në gjuhën amtare. Bushpepa u ngjit mbrëmjen e kaluar i treti në skenën e festivalit më të rëndësishëm të këngës në Evropë, duke u kualifikuar për në finale. Prestigjiozja angleze ‘The Sun’ i ka kushtuar një shkrim këngëtarit…
Rruga drejt Europës kalon përmes kulturës, rizgjimit dhe rivlerësimit të trashëgimisë sonë

Rruga drejt Europës kalon përmes kulturës, rizgjimit dhe rivlerësimit të trashëgimisë sonë

Nga Mirela Kumbaro  Në rrugëtimin tim të përjavshëm në Qarkun e Gjirokastër, këtë fundjavë në Përmet, mes të tjerash u ndala në një fermë agroturizmi të ndërtuar në fshatin Karat, në afërsi të Këlcyrës, ku nga duart e Elonës, një grua e re prej atyre zonave, kombinuar me përvojën franceze falë bashkëjetesës së saj me një duarartë francez, sillej tradita…
Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Reklamuar si një qytet “smart” në shkretëtirë, me promovimin e gjelbërimit dhe strehimit luksoz, qeveria egjiptiane planifikon të rivendoset në këtë hapësirë që ende nuk ka emër, brenda vitit 2019. Por, a do të lëvizin edhe qytetarët? Afishet që premtojnë një mënyrë tjetër jetese prej kohësh janë shfaqur në rrugët plot trafik në qendër të Kajros. Reklamime për resorte banimi…
Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Gjithçka që një diplomat duhet të dijë, për ekstravagancën e “fuqisë së butë” të Europës Ne jetojmë në epokën e fuqisë së butë. Mbjellja e një peme me një lopatë të artë, organizimi i një turneu, ku 22 burra godasin një top rreth e rrotull, veshja e një kapele me pupla në një pritje mbretërore – këto ngjarje janë të…
Eugent Bushpepa kualifikohet për në finalen e Eurovizion

Eugent Bushpepa kualifikohet për në finalen e Eurovizion

Eugent Bushpepa është kualifikuar në finalen e Eurovizion. Më këngën “Mall” ai ka arritur t’i siguroj Shqipërisë një vend në finalen e Eurovizionit. Bushpepa në interpretimin e tij live ka elektiruzar gjithë skenën e Eurovizion dhe ka marrë duartrokitje. Kjo i ka emocionuar shqiptarët  të cilët kanë shprehur mbështetjen e tyre ne rrjetet sociale
Elton Deda Bushpepës: Sot këndo për qejfin tat!

Elton Deda Bushpepës: Sot këndo për qejfin tat!

“Meqë si zakonisht, filloi patriotizmi i kombit tonë për Eurovizionin, nuk po dal nga grigja dhe po i them edhe unë dy fjalë Gentit. “ Këndo për qejfin tat dhe ndero veten tënde”! Suksese djali.’ Ky eshte statusi i Elton Dedes ne Facebook, me te cilin uron kengetarin Bushpepa, i cili sot kendon ne Eurovizion.  
Britania fushatë për “zhdukjen” e pecetave të lagura

Britania fushatë për “zhdukjen” e pecetave të lagura

Pecetat e lagura, zakonisht të përdorura për të fshirë gishtat pasi janë bërë pis me ndonjë lëndë ngjitëse, apo heqjen e “make up”-it të syve, sikurse edhe për pjesë të tjera të trupit veçanërisht te bebat e vegjël, ndoshta do të duhet të zhduken edhe vet nga qarkullimi në dy dekadat e ardhshme. Qeveria britanike ka njoftuar planet e saj…
Anton Udina Burburi, njohësi i fundit dhe i vetmi i gjuhës dalmate-ilire

Anton Udina Burburi, njohësi i fundit dhe i vetmi i gjuhës dalmate-ilire

Nga Islam BALAJ Ishulli dhe qyteti kroat që ende e mbajnë emrin ilir: K(u)R(y)K(ta)-Kurykta Ilirët njihen si populli më i lashtë në histori, të cilët e zotëruan për një kohë shumë të gjatë, gjithë Gadishullin, që edhe sot mbiquhet: Gadishulli Ilirik. Për këtë dëshmojnë toponimet dhe antroponimet e shumta, të cilat edhe sot e kësaj dite, mbajnë emra ilirë. Erazmo…