Të gjitha

Elton Deda mbështet Bushpepën: Festival servilësh

Elton Deda mbështet Bushpepën: Festival servilësh

Pas shpalljes fituese të Eurosong të këngëtares nga Izraeli, Elton Deda ka ka mbështetur këngëtarin shqiptar përmes një postimi në Facebook.   Genti, je super artist. Nderove veten dhe sakrificat e tua qe nuk ti ka falur askush por i ke fituar vete me rrylin e fytit. Nga Eurovizioni do kthehesh me nje eksperience me te madhe, dicka qe do…
Çfarë po kurdisin Rovena Dilo e Eneda Tarifa?

Çfarë po kurdisin Rovena Dilo e Eneda Tarifa?

Dy këngëtaret e njohura të skenës së muzikës shqiptare janë fotografuar në Ish-Bllok. Me një letër në duar, ato janë parë  tejet të përqendruara.  Ditët  me shi e angazhimet e shumta  i kanë lënë në Tiranë Eneda Tarifën e Rovena Dilon.  Një tekst i ri kënge, një projekt i ri,  diskutime për  koncertin “Divat” ku rikthejnë muzikën nostalgjike? Mësohet se janë të trija. Ndërsa më…
Shqiptarët alergjikë ndaj librave, jemi ndër lexuesit më të pakët në Europë

Shqiptarët alergjikë ndaj librave, jemi ndër lexuesit më të pakët në Europë

Numri i shqiptarëve që lexojnë duket se po pëson rënie. Sipas të dhënave statistikore të kulturës nga INSTAT, numri i frekuentimeve në bibliotekën më të rëndësishme në vend pothuajse është përgjysmuar gjatë vitit 2017. Numri i frekuentimeve në Bibliotekën Kombëtare zbriti në 88 mijë, nga mbi 150 mijë që kishte qenë në vitin 2016. Ndërsa Eurostat raporton se në BE,…
Deutsche Welle: Tre shqiptarë këndojnë për tre vende të ndryshme

Deutsche Welle: Tre shqiptarë këndojnë për tre vende të ndryshme

Deutsche Welle në edicionin europian ka specifikuar praninë jo të zakonshme të këngëtarëve shqiptare që këndojnë për tre vende europiane. Duke iu referuar Shqipërisë që ka çuar një baladë rroku romantike, Deutsche Welle vëren se edhe për Italinë dhe Qipron këndojnë artistë shqiptarë dhe se historitë e tyre jetësore tregojnë ngjarje emigracioni të vendit të vogël të Ballkanit. Të tre…
Tre kantieret e restaurimit që nisin në verë/ Kumbaro: Ca flasin, ca të tjerë punojnë gjithë ditën

Tre kantieret e restaurimit që nisin në verë/ Kumbaro: Ca flasin, ca të tjerë punojnë gjithë ditën

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë, Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës – Shtëpia e Vëllezërve Frashëri në Frashër të Përmetit janë tre kantieret e reja të restaurimit që do të nisin këtë verë. Projektet për rijetëzimin e tyre janë miratuar nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila ndan në Facebook me ndjekësit e saj…
“The Sun” i dedikon shkrim Bushpepës: Rokeri që ka luajtur me legjendën e “Guns N ‘Roses”

“The Sun” i dedikon shkrim Bushpepës: Rokeri që ka luajtur me legjendën e “Guns N ‘Roses”

Këngëtari shqiptar, Eugent Bushpepa, ka tërhequr jo pak vëmendje në ‘Eurovision 2018’ me këngën e tij ‘Mall’, të cilën e ka kënduar në gjuhën amtare. Bushpepa u ngjit mbrëmjen e kaluar i treti në skenën e festivalit më të rëndësishëm të këngës në Evropë, duke u kualifikuar për në finale. Prestigjiozja angleze ‘The Sun’ i ka kushtuar një shkrim këngëtarit…
Rruga drejt Europës kalon përmes kulturës, rizgjimit dhe rivlerësimit të trashëgimisë sonë

Rruga drejt Europës kalon përmes kulturës, rizgjimit dhe rivlerësimit të trashëgimisë sonë

Nga Mirela Kumbaro  Në rrugëtimin tim të përjavshëm në Qarkun e Gjirokastër, këtë fundjavë në Përmet, mes të tjerash u ndala në një fermë agroturizmi të ndërtuar në fshatin Karat, në afërsi të Këlcyrës, ku nga duart e Elonës, një grua e re prej atyre zonave, kombinuar me përvojën franceze falë bashkëjetesës së saj me një duarartë francez, sillej tradita…
Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Disa shpjegime se përse Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri

Reklamuar si një qytet “smart” në shkretëtirë, me promovimin e gjelbërimit dhe strehimit luksoz, qeveria egjiptiane planifikon të rivendoset në këtë hapësirë që ende nuk ka emër, brenda vitit 2019. Por, a do të lëvizin edhe qytetarët? Afishet që premtojnë një mënyrë tjetër jetese prej kohësh janë shfaqur në rrugët plot trafik në qendër të Kajros. Reklamime për resorte banimi…
Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Gjithçka që një diplomat duhet të dijë, për ekstravagancën e “fuqisë së butë” të Europës Ne jetojmë në epokën e fuqisë së butë. Mbjellja e një peme me një lopatë të artë, organizimi i një turneu, ku 22 burra godasin një top rreth e rrotull, veshja e një kapele me pupla në një pritje mbretërore – këto ngjarje janë të…