Të gjitha

Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Femra nudo e Modiglianit ndër më të shtrenjtat në ankand

Një pikturë e artistit italian Amadeo Modigliani, një femër nudo, për të cilën ka pasur polemika të shumta, është bërë një nga veprat më të shitura ndonjëherë në ankandin e New Yorkut. Piktura e vitit 1917 “Nu couché (sur le côté gauche)”, e cila përshkruan një femër të zhveshur të shtrirë, është shitur për 157.2 milionë dollarë në New York…
Sondazhi i KE: Shqiptarët, më të pakënaqurit dhe më të palumturit në Europë me jetën e tyre

Sondazhi i KE: Shqiptarët, më të pakënaqurit dhe më të palumturit në Europë me jetën e tyre

Shqipëria është vendi ku qytetarët e saj perceptojnë që kanë cilësinë më të ulët të jetesës në Europë janë gjithashtu më të palumturit, kanë një opinion shumë të dobët për cilësinë e edukimit dhe standardet e jetesës, ndonëse optimizmi për të ardhmen nuk u mungon dhe familjet i kanë të forta. Sondazhi për “Cilësinë e Jetës në Europë” u publikua…
“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

“Ditënetët e librit”, një rikthim tek magjia e letrës

Fatmira Nikolli Vargje, promovime, arie, skica, konkurse, përkthime, autorë të ftuar, rrëfime shkrimtarësh, sfilatë libër e letër. Më shumë se 70 aktivitete mbahen në Tiranë në Muzeun Historik Kombëtar, Akademinë e Arteve, Lezhë e Fier në datat 16-20 maj. Përkthimet e mëdha, veprat e mëdha, letërsi artistike, shqipe dhe e huaj e mandej literaturë gjuhësore në një takim me Ledi…
Prezantohet projekti i transformimit të Piramidës, ja çfarë do të bëhet!

Prezantohet projekti i transformimit të Piramidës, ja çfarë do të bëhet!

Nga një ngrehinë e rrënuar prej vitesh, Piramida e Tiranës do të transformohet në një nga qendrat më të mëdha të inovacionit dhe teknologjisë, artit e kulturës, në rajon. Pas bashkëpunimit të suksesshëm për rikualifikimin e Pazarit të Ri, Bashkia e Tiranës dhe Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit, prezantuan sot projektin e rivitalizimit të Piramidës në një hapësirë multifunksionale në qytet,…
“Shënime nga bodrumi”/ Merakliu i shqipes Nazmi Saiti, Dostojevski i përkthyer në burgun e Burrelit

“Shënime nga bodrumi”/ Merakliu i shqipes Nazmi Saiti, Dostojevski i përkthyer në burgun e Burrelit

Fatmira Nikolli – Asht i pari përkthim i babës që botohet, mbasi u vetëdijësova për randësinë e tyne kur shpëtuen nga përmbytja e dhjetorit 2010. Tuj i pa herëmbasheret, ishte njohja dhe këshillë-mësimet e Astrit Canit që m’nxitën me u marrë me to gjallnisht. Leximi i herëmbashershëm tuj i hedhë në kompjuter, rishikimet, ndonjë presje, frazeologjia, kaligrafia, të tana kanë…
Rrëfimi i princit gjerman për shqiptaret e bukura në itali

Rrëfimi i princit gjerman për shqiptaret e bukura në itali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Maj 2018 Në faqen n°231 të librit me titull “Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.”, botuar në vitin 1832 – 1833, në Paris, nga shtëpia botuese  “H. Fournier jeune”, gjejmë rrëfimin e princit gjerman, Hermann Ludwig Heinrich Pückler-Muskau (1785 – 1871) mbi takimin e tij me bukuroshet shqiptare në Itali. Çfarë mbresash i ka lënë…
Gjiri i Gramës, një mrekulli detare që intrigon këdo

Gjiri i Gramës, një mrekulli detare që intrigon këdo

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine. Një nga destinacionet për pushime detare është bregdeti i Jonit. Në këtë vijë bregdetare  ka plazhe si ai i Vlorës, Dhërmiut, Himarës dhe Sarandës që janë hapësira të mëdha e presin shumë vizitorë, por në këtë bregdet ka dhe gjire të vegjël por mjaft…