Të gjitha

Një histori dashurie nga Luan Rama

Një histori dashurie nga Luan Rama

Miranda (Shehu)Xhilaga – Një ditë të zakonshme pune po lexoja diçka në lidhje me profesionin tim, kur papritur kolegu im, që sapo ishte kthyer nga pushimet, futi kokën në derë dhe më pyeti: – Ty të pëlqen Parisi apo jo? Ngrita sytë dhe duke kuptuar që biseda ishte sjellë rreth Parisit mes kolegësh për disa minuta, duke buzëqeshur ia ktheva me…
Gjuha jone sa e mirë!

Gjuha jone sa e mirë!

Nga Iva Tiço/Në morinë e titujve të portaleve, që gjatë ditës së dielë bëjnë çmos për të marrë klikime njerëzish, që janë duke u shullyer buzë detit, më bëri përshtypje një lajm, sipas të cilit një baba kërcënonte se nuk do e qaste në shtëpi të bijën… Si gjithë lexuesit e të dielës, edhe unë klikova sipër, për të lexuar…
Kur zemra e Victor Hugo-së pushoi përjetësisht…

Kur zemra e Victor Hugo-së pushoi përjetësisht…

”Kur të them qofsh e bekuar – është qielli! Kur të them fli e qetë – është toka! Kur të them të dua – jam unë!”… 22 maj 1885 – Zemra e Victor Hugo-së pushoi përjetësisht. Një fragment nga kapitulli për të në librin “Parisi letrar”, nga Luan Rama. ….. “Avenue Victor Hugo” Kjo aveny në atë kohë quhej aveny Eylau…
Reflektim mbi librin “E vërteta për Nolin” i autores Entela Komnino

Reflektim mbi librin “E vërteta për Nolin” i autores Entela Komnino

Nga Izaura HYSENAJ Studente në universitetin “Aleksandër Moisiu”, Durrës E vërteta është mekanizmi që vë në lëvizje intelektin; forca që shemb dhe ndërton koncepte, ide dhe botë pa reshtur; drita vegim i së cilës ushqen ekzistencën tonë. Për të zgjeruar këtë përkufizim (që si shumë të tjerë në të tilla raste që synojnë të emërtojn të papërcaktueshmen janë jo shumë…
100 euro për Sfakianakis, Kapllani: Koncerti i këtij ufologu fashist dhe urrejtje-ndjellës, ofendim i rëndë për shqiptarët

100 euro për Sfakianakis, Kapllani: Koncerti i këtij ufologu fashist dhe urrejtje-ndjellës, ofendim i rëndë për shqiptarët

Nga Gazmend Kapllani dje ne Selanik te Greqise, nacionaliste te majte e te djathe, rrahen kryetarin e bashkise se qytetit Janis Butaris. nje burr i mencur dhe trim qe vite tashme i kundervihet nacionalizmit histerik me te cilin eshte mbruajtur shoqeria greke – qe nga krijimi i shtetit modern grek. Butari eshte mbi te gjitha nje simbol qe urrejne Kisha…
Agjërime shpirtërore

Agjërime shpirtërore

Nga Rossella Tercatin “Si është e mundur të rrish pa ushqim dhe ujë për 25 orë?” Kur më ndodh të shpjegoj se ku konsiston Yom Kippur, Dita e Shlyerjes, më solemnia e traditës hebraike, ajo që e mbërthen menjëherë imagjinatën e bashkëbiseduesit është ideja e një kohe kaq të gjatë, pa ngrënë dhe pa pirë. Kjo shënon momentin kur njeriu…
Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës së Abaz Aliut në Kanionet e Osumit

Ka qenë pikërisht bukuria e veçantë dhe forma interesante e këtij kanioni që rreth tij të dilnin edhe legjenda, të cilat kanë udhëtuar gojë më gojë deri në ditën e sotme. Midis tyre tregohet legjenda e nuses dhe ajo e gjurmës të shenjtit Abaz Aliu. Legjenda e lidh shpellën e “Vrimës së Nuses”, të përmëndur më lart, me fatin e…
Lapidales apo fryma e Erasmus

Lapidales apo fryma e Erasmus

Nga Luan Rama Lexoja Erasmus, shfletoja korrespondencat e tij me Thomas Moore dhe debatin rreth Utopisë dhe në ndalesën e Point d’Enveaux buzë lumit Charente, një habi e veçantë të pret tek futesh në një pyll, ku tutje, në një karrierë guri të përdorur që prej 2000 vitesh, duke ndaluar në «Chemin de pierre» (Udhën e gurit), nuk ke si…
Kjo është një jetë premtimesh… nga Jehuda Amihai

Kjo është një jetë premtimesh… nga Jehuda Amihai

Jehuda Amihai Kjo është një jetë premtimesh. Prifti e di, rabini e di. Fëmija e di, nata, mamaja e dinte pastaj ajo vdiq, të vdekurit që Zoti do ringjallë e dinë, kush e pat prej zjarrit dhe kush e pat prej ujit, kush u ngrys pasi jetoi gjatë dhe kush u ngrys para kohe e di, ata presin të gjithë…