Skena & Ekrani

Brilant dhe i pamëshirshëm! Tarantino triumfon sërish me një film “western”

Brilant dhe i pamëshirshëm! Tarantino triumfon sërish me një film “western”

Një film i ri nga brilanti dhe i pamëshirshmi Quentin Tarantino është shfaqur në kinemat e botës. “The Hateful Eight” është një tjetër provokim nga regjisori i njohur: një jakobin perëndimor që është gjithashtu një amerikan epik. Është tmerrësisht i dhunshëm, inteligjent, diskursiv dhe i forcuar, brutal dhe cerebral nën firmën e këtij regjisori me stil ludik dhe i bekuar…
“Heroi” i Kosovës fiton Festivalin e Torontos

“Heroi” i Kosovës fiton Festivalin e Torontos

Filmi “Heroi” që rrëfen jetën pas lufte të një ish-ushtari të UÇK-së Kosovë është vlerësuar në Toronto World International Film Festival në Kanada. Në të interpretojnë aktorët Arben Bajraktaraj, Adriana Morina, Enver Petrovci, Çun Lajçi, Xhemi Agaj, Haqif Mulliqi, Selman Lokaj. Prodhimi kinematografik me regji të Luan Kryeziut ka marrë çmimin të festivalit.Ka qenë vetë Kryeziu që ka njoftuar për…
Albano dhe Romina, çifti i  pamposhtur në një film të ri

Albano dhe Romina, çifti i pamposhtur në një film të ri

24 vite pasi ishin ndarë, këngëtarët e njohur italinë Albano Carrisi dhe Romina Power, u rikthyen së bashku vitin që shkoi. Së fundmi mediat italiane raportojnë se ata do të jenë pjesë e filmit “Quo Vado?” të Checco Zalone, film për suksesin e të cilit ka folur me vlerësime edhe Adriano Çelentano. Këngëtarët që kanë interpretuar së bashku hite si…
Dy policë, “Gënjeshtër pas gënjeshtre” në Teatrin Eksperimental

Dy policë, “Gënjeshtër pas gënjeshtre” në Teatrin Eksperimental

“Gënjeshtër pas gënjeshtre” është premiera e re që ngjitet në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me 16 janar në orën 19:00. Vepra e Anthony Neilson, me regji të Qëndrim Rijanit, kostume të Sofi Karasë, skenografi të Beqo Nanaj, interpretohet nga Mehmet Xhelili, Genc Fuga, Sotiraq Bratko, Ermira Gjata, Adriana Tolka, Andi Begolli, Dasara Xhangolli.  “Gënjeshtër pas gënjeshtre” është një…
Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Tenori shqiptar Saimir Pirgu do të jetë sërish në Operan Mbretërore të Britanisë së Madhe. Ai do interpretojë Alfredon në operan “Traviata”, në datat 16, 19, 22, 27, 30 janar dhe 4 e 6 Shkurt. Nuk është hera e parë që artisti i njohur shqiptar gjendet në “London Royal Opera House”. Më tej, në muajin shkurt do të jetë në…
Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

“Projekti i ri teatror në Teatrin Kombëtar është një vepër e vënë në skenë nga vetë drejtori i institucionit. Babëzi e madhe për famë apo për lek? Edhe drejtor, edhe regjisor por edhe aktor”. Ky ka qenë reagimi që ka postuar në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, aktori Jul Deda, duke ju referuar shfaqjes “Tri motrat” e Çehovit…
Çuli “lë drejtorinë” për  “Tri motrat” e Çehovit

Çuli “lë drejtorinë” për “Tri motrat” e Çehovit

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli, ka vendosur të “zhveshë” kostumin e drejtorit pë rtë hedhur krahëve kostumin e regjisorit. Premiera e  pjesës “Tri motrat” të autorit Anton Çehov ngjitet në skenën e TK-së, më 15 janar. Me skenografi të Kristo Çalës dhe kostume të Berina Kokonës, në të interpretojnë Bujar Asqeriu, Neritan Liçaj, Elia Zaharia, Anila Bisha, Gert Ferra,…
BABAI ose një udhëtim nëpër ferr për të kapur dritën

BABAI ose një udhëtim nëpër ferr për të kapur dritën

Nga Jonida Hitoveizi Një dimër që  nuk dihet sesa stinë do të ketë, “çelet” me tingujt e “pranverës në Prishtinë”. Fytyra e lodhur e një burri dhe frika e të qenit i “kapur”, i kthyer pas në vendin nga ku po përpiqet të “arratiset”. Në radion e makinës dëgjohet ende “pranvera në Prishtinë”, ndërsa në bagazhin e makinës, përshfaqet fytyra…