Skena & Ekrani

Shfaqet “Republika e Spaçit”, burgu famëkeq i intelektualëve

Shfaqet “Republika e Spaçit”, burgu famëkeq i intelektualëve

Një film dokumentar është realizuar për burgun famëkeq të komunizmit, në Spaç. “Republika e Spacit” do të shfaqet nesër në Muzeun Historik Kombëtar në orën 18:00. Dokumentari, nën idenë dhe realizimin e dy pedagogëve të Shkencave Politike, në Fakultetin e Shkencave Sociale në Tiranë, Julian Bejko dhe Dritan Karadaku, rrëmon në historinë e burgut komunist dhe sjell imazhet e tij…
Sezoni i ri në opera, nga “Rigoletto” tek “Arrëthyesi”

Sezoni i ri në opera, nga “Rigoletto” tek “Arrëthyesi”

Sezoni i ri artistik në Teatrin Kombëtar të Operas e Baletit do të jetë i larmishëm. Opera e parë me të cilën nis viti është ajo  e Giuseppe Verdit, “Rigoletto” që ngjitet në skenë në datat 21, 23, 24 dhe 25 Janar 2016, ku artistët interpretojnë me regjinë e Nikolin Gurakuqit dhe dirigjimin e Juan Manuel Busto. Më pas, vjen…
Gruaja e Xhon Lenon: David Bowie, baba i dytë për tim bir

Gruaja e Xhon Lenon: David Bowie, baba i dytë për tim bir

“Xhon dhe David e respektonin njëri-tjetrin. Ata shkonin shumë si nga ana intelektuale edhe nga talenti. Meqë unë e Xhon kishim shumë pak miq, e ndjenim atë po aq të afërt sa edhe familje”. Ky ka qenë postimi i artistes Yoko Ono, bashkëshortja e Xhon Lenon për këngëtarin David Bowei. Ajo kujton se pas vdekjes së Xhon, David, gjendej gjithmonë…
“Ujku” triumfon në Golden Globe: Është koha të dëgjojmë zërin e amerikanëve indigjenë

“Ujku” triumfon në Golden Globe: Është koha të dëgjojmë zërin e amerikanëve indigjenë

Aktori Leonardo DiCaprio  u kthye të dielën në shtëpi me një statujë të artë, pasi fitoi një Golden Globe për aktorin më të mirë në një film dramë. Pasi përfundoi fjalimin e tij, DiCaprio mori një moment për të nderuar amerikanët amtare të cilët përshkruhen në filmin  “The Revenant”. “Është koha që ne të njohim historinë tuaj dhe  të mbrojmë tokat…
Ennio Morricone e Quentin Tarantino në Tiranë

Ennio Morricone e Quentin Tarantino në Tiranë

Ennio Morricone rikthehet me një muzikë uestern pas 40 vitesh me Quentin Tarantino pushton sërish ekranin e madh të kinemasë! Këtë herë me “The Hateful Eight” një film uestern që iu desh shumë rrugë për të mbërritur deri në finishin e tij. Pak ditë pas premierës amerikane shfaqet premierë edhe për publikun shqiptar në kinema Millennium prej datës 11 janar, pak pasi mbyllen cmimet…
Valbona Imami: Shqipëria socialiste më dinjitet se sot

Valbona Imami: Shqipëria socialiste më dinjitet se sot

Aktorja Valboba Imami ka bërë një krahasim mes kohës në Shqipërinë socialiste (lexo komuniste) dhe Shqipërisë sot. Jo pa irritim, Imami thotë se atëherë kishte më shumë dinjitet. Më poshtë postimi i saj: Përjashto krimet dhe luftën e klasave të paarsyeshme (që sajoi dhe mbarështoi dhe spiunë, shpifësa); përjashto dhe paaftësinë përballë sfidës “për të harmonizuar raport mes pronës private…
74 vitet e Robert Ndrenikës,  suksesi e censura ndaj artistit

74 vitet e Robert Ndrenikës, suksesi e censura ndaj artistit

“Nuk kam ndonjë dëshirë të lavdëroj kohën e shkuar, por mirë a keq, dikur bëheshin dhjetë filma në vit. E kjo ndodhte në atë kohë kur jeta, siç e dimë, ishte e varfër. I tillë qe ai sistem. Kurse sot mungojnë fondet. Janë dy-tre filma në proces, por nuk kanë mundësi financiare të vijojnë punën. Nga pamundësia që kanë kineastët,…
Rama pret violinistin Shkëlzen Doli,në 2017 Koncerti i Vienës në Tiranë?

Rama pret violinistin Shkëlzen Doli,në 2017 Koncerti i Vienës në Tiranë?

Me virtuozin e Filarmonisë së Vienës Shkëlzen Dolli. 2.1.’17 koncerti i Vienës ekskluzive europiane në Tiranë” Ky ka qenë postimi i kryeministrit Edi Rama në Twitter dhe në Facebook, shoqëruar me një foto të tijën me violinistin e njohur që përcolli muzikën shqiptare në koncertin e vitit që shkoi për miliona ndjekës të koncertit tradicional. Rama le të kuptojë se…
Ermonela Jaho: Ylli i operas nga komunizmi në New York/ Një rrëfim i trishtë i sopranos: Shpesh nuk kisha lekë për ushqim

Ermonela Jaho: Ylli i operas nga komunizmi në New York/ Një rrëfim i trishtë i sopranos: Shpesh nuk kisha lekë për ushqim

  Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho përmes një interviste në “Financial Times” ka rrëfyer jetën e saj, fëmijërinë, familjen, te shoqin, operan, dhe suksesin. Ajo, i kujton ende vështirësitë e jetës në Tirannë e Enver Hoxhës, por tashmë ka një jetë tjetër në SHBA. Ermonela Jaho është në Londër duke u përgatitur për operan e Leoncavallos “Zazà”. “Është e trishtueshme,” thotë…