Skena & Ekrani

Nominimet për “Oskar” 2016, udhëheq “The Revenant” me 12 çmime

Nominimet për “Oskar” 2016, udhëheq “The Revenant” me 12 çmime

Westerni epik i Alejandro González Inárritu “The Revenant” kryeson me 12 nominime në Çmimet “Oscar” të këtij viti. Pas tij është “Mad Max” i George Miller me 10 të tilla ndërsa filmi “The Martian” befason me shtatë nominime në vendin e tretë. Është bërë sot publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Oscar 2016”. Filmi i Alejandro González Inarritu është…
SHOK”, filmi kosovar për luftën me Serbinë nominohet për OSCAR

SHOK”, filmi kosovar për luftën me Serbinë nominohet për OSCAR

Kosova ka festuar nominimin e saj të parë në Akademinë “OSCARS” të këtij viti. Filmi “Shok” shënon suksesin më të madh të industrisë së filmit kosovar. Kjo është hera e parë në histori që Kosova hyn në ‘Academy of Motion Pictures Arts and Science’ me filmin ‘Shok’, bashkëprodhim ky mes Kosovës dhe Anglisë. Me skenar dhe regji nga Jamie Donoughue,…
Alan Rickman, aktori me sharm të veçantë dhe një karizëm hipnotizuese

Alan Rickman, aktori me sharm të veçantë dhe një karizëm hipnotizuese

Kështu e ka cilësuar prestigjozja  “The Guardian” Alan Rickman, i cili vdiq sot në moshën 69-vjeçare. I parezistueshmi,  që lë pas një trashëgimi të jashtëzakonshme dhe role të pashlyeshme. Fytyra e tij si shqiponjë me atë  mendjemadhësinë e saj madhështore e bëri atë një yll: diçka mes një shqiponjë dhe një maceje të madhe. Dhe më pas, zëri i tij,…
Genc Tukiçi e Inva Mula bëhen bashkë në Town Hall, Nju Jork

Genc Tukiçi e Inva Mula bëhen bashkë në Town Hall, Nju Jork

Inva Mula, sopranoja e njohur shqiptare do të interpretojë përpunimet dhe orkestrimet e  muzikantit të njohur Genc Tukiçi, në një koncert të drejtuar nga dirigjenti i shquar Bujar Llapaj së bashku  me orkestren Simfonike të Nju Jorkut më 26 mars të këtij viti në NYC , një nga metroplet më të fuqishme në botë . Lajmine  ka publikuar vet pianisti…
Dhoma e Lenny Abrahamson: Një botë brenda katër mureve

Dhoma e Lenny Abrahamson: Një botë brenda katër mureve

“Dhoma” (Room) është filmi më i ri i regjisorit Lenny Abrahamson, bazuar në ‘bestseller’-in me të njëjtin titull nga Emma Donoghue. Një eksplorim i pakrahasueshëm i lidhjes nënë-bir dhe efekteve shkatërruese të një dhune të tejzgjatur, “Dhoma” është shqetësues dhe sfidues e ndonjëherë thuajse i pamundur për t’u parë. Por, është pikërisht ky tmerr i zymtë ai që e shndërron…
Dashuri, magji dhe teknologji në “Korrespondencën” e Giuseppe Tornatores

Dashuri, magji dhe teknologji në “Korrespondencën” e Giuseppe Tornatores

Një histori dashurie që thyen kufijtë e hapësirës dhe kohës, e cila si një yll, shkëlqen edhe kur nuk është më, është në qendër të filmit më të ri të Giuseppe Tornatores “Korrespondenca” që shfaqet sot në Itali shkruan “Cineuropa”. Olga Kurylenko dhe Jeremy Irons luajnë rolet e Amy dhe Edi, një studente e astrofizikës dhe profesorin e saj të…
Libri i një psikanalisti, “Letra nga lufta” në Berlin

Libri i një psikanalisti, “Letra nga lufta” në Berlin

“Letra nga lufta” e regjisorit portugez Ivo Ferreira do të konkurojë për “Golden Bear” në Berlinalen e 66-të që mbahet në datat 11-21 shkurt në Gjermani. “Cineuropa” shkruan se filmi merr jetë nga libri i shkrimtarit dhe psikiatrit portugez António Lobo Antunes, ndërsa skenari mban firmën e Edgar Medina dhe vetë Ferreirës. Si shkrimtar i ri, Lobo Antunes niset drejt…