Skena & Ekrani

Manjola Trebicka, ylli i Francës koncert pianistik në Tiranë

Manjola Trebicka, ylli i Francës koncert pianistik në Tiranë

Këtë javë në TKOB do të ketë koncert recital me pjesë të përzgjedhura nga kompozitori Louis Moreau Gottschalk. Soliste në piano është Manjola Trebicka. Aktiviteti artistik i pianistes është i gjerë, prej disa vitesh ajo  jep koncerte në të gjithë Francën e merr pjesë në festivale të ndryshme si në Ohër me sopranon Inva Mula, e në Chamonix me violinistin…
Shuhet në moshën 67 vjeçare kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, autor  i “Hotel California”

Shuhet në moshën 67 vjeçare kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, autor i “Hotel California”

Ç’muaj i trishtë për artin! Glenn Frey, kitaristi dhe themeluesi i grupit “Eagles”, shuhet në moshën 67-vjeçare shkruajnë mediat ndërkombëtare. Ai u nda nga jeta në New York të hënën pas komplikimeve nga artriti, koliti dhe pneumonia. “Fjalët nuk mund ta përshkruajnë dhimbjen tonë, as dashurinë dhe respektin për gjithë ç’na ka dhënë ai”, thanë familja dhe miqtë e tij.…
The Guardian kryqëzon “The Revenant”: Është pornografi e pakuptimtë, si ISIS!

The Guardian kryqëzon “The Revenant”: Është pornografi e pakuptimtë, si ISIS!

  Prestigjiozja britanike “The Guardian” shkruan se filmi “The Revenant” është një pornografi e pakuptimtë. “Ky film bosh e i dhunshëm do të marrë disa çmime. Çfarë do të thotë kjo për shoqërinë dhe qëndrimin tonë ndaj dhunës?”, pyet gazeta për filmin e Alejandro G. Inarritu. Filmi është bazuar në një histori të vërtetë të frontit amerikan më 1823: një…
Fiori Dardha: Emri i Çulit i lidhur me histori debatesh e konfliktesh. Si s’doli një aktor që të pohojë hapur se gazetari i ka provokuar?!

Fiori Dardha: Emri i Çulit i lidhur me histori debatesh e konfliktesh. Si s’doli një aktor që të pohojë hapur se gazetari i ka provokuar?!

Gazetarja dhe moderatorja e Fiks Fare, Fiori Dardha ka reaguar pas ngjarjes së ndodhur pak ditë më parë në ambientet e Teatrit Kombëtar, ku drejtori Hervin Çuli u përfshi në një konflikt fizik me gazetarin e ABC News, Eni Shehu. Pavarësisht se pakkush ka mundur të thotë diçka publikisht për ngjarjen, Fiori Dardha ka “guxuar” të ngrejë disa pyetje, si…
“Elektriçisti i Trepçës” shkon në “The Monthly Film Festival” në Angli

“Elektriçisti i Trepçës” shkon në “The Monthly Film Festival” në Angli

“Elektriçisti i nëntokës” është një dokumentar observativ, i sjellë nga Valmir Tertini pa narrator dhe pa intervistë strikte, ku vetëm përmes pamjeve tregohet profesioni i Ajeti Ferizit. Aty tregohen vështirësitë, dëshira për të punë, komunikimi me kolegë, argëtimi e gjithçka tjetër që i ndodh brenda orëve të gjata nëntokë, 57 vjeçarit minator. Një film dokumetar i xhiruar 683 metra nën…
“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë” në Berlin

“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë” në Berlin

“Shtetet e Bashkuara të Dashurisë”, një film nga 35 vjeçari polak Tomasz Wasilewski, do të shfaqet në Berlinalen e 66-të që mbahet në datat 11-21 shkurt 2016. Ky është filmi i tretë i këtij regjisori. Kjo është një histori për gratë, ku interpretojnë gratë. Kam zgjedhur këtë mënyrë sepse këndvështrimi i një gruaje më intereson shumë”,- ka thënë Wasilewski për…
Sandokani feston 70-vjetorin

Sandokani feston 70-vjetorin

  Kabir Bedi, aktori dhe yll i televizionit indian feston sot 70 vjetorin e lindjes. I njohur në Shqipëri per rolin e tij si Sandokan, karriera e tij nga artistit nga India ka lulëzuar në tri kontinente: SHBA, Europë dhe Azi dhe në tri zhanre: film, televizion e teatër. Ai ra në sy me rolin e tij si perandori si…
Kumbaro anashkalon ngjarjen me drejtorin e TK-së: Artistët punojnë në kushte të vështira, së shpejti mbaron Teatri i ri!

Kumbaro anashkalon ngjarjen me drejtorin e TK-së: Artistët punojnë në kushte të vështira, së shpejti mbaron Teatri i ri!

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, ka postuar një status të gjatë në Facebook , ku i bën thirrje publikut të shkojë në Teatër në shfaqjen e “tre motrave” të Çehovit. Ministrja ka nashkaluar incidentin e natës së mbrëmshme, ku drejori i këtij teatri Hervin Çuli u konfrontua fizikisht me gazetarin e ABC news, Eni Shehu gjatë pushimit mes pjesëve. “Çehovi…