Skena & Ekrani

Mesazhi i pazakontë i Zana Çelës: Opera, çfarë menduam një vit më parë e si ndryshoi çdo gjë

Mesazhi i pazakontë i Zana Çelës: Opera, çfarë menduam një vit më parë e si ndryshoi çdo gjë

Pas përfundimit të shfaqjes se 5-të të premierës “Carmen”, drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operas, Zana Çela ka dhënë një mesazh të pazakontë. Ajo thotë se të gjithë së bashku në skenë për të memorizuar mbylljen e premierës që çeli sezonin artistik 2018-të dhe se askush nuk e besonte një vit më parë, ndrkohë që zhvendoseshim nga godina për të…
LAJMI I FUNDIT/ Opera “Carmen”, shfaqja më e shitur e 10 viteve të fundit

LAJMI I FUNDIT/ Opera “Carmen”, shfaqja më e shitur e 10 viteve të fundit

Përfundon shfaqja e 5-të e operas Carmen, shfaqja më e shitur e 10 viteve të fundit të TKOB. Njoftimi i rëndësishëm është bërë këto momente nga teatri, teksa transmeton drejtpërdrejt në Facebook duartrokitjet e publikut. “Faleminderit publikut shqiptar që mbushi për 5 net radhazi Pallatin e Kongreseve duke shënuar një rekord të ri për TKOB dhe duke duartrokitur pa fund…
DEBATI: Pse nuk jepet sot komedia “Prefekti”?

DEBATI: Pse nuk jepet sot komedia “Prefekti”?

Nga Murat Aliaj Krijimet e mira zënë vend në mendjen e kohës dhe të njerëzve e sado të përpiqesh për t’i shkulur, edhe më thellë i ngulit. Për to s’ka kohë lulëzimi e zvetënimi, përderisa janë ngulitur në mendjen e njerëzve. Në se kjo ka vend për të gjitha veprat e realizuara, për komedinë “PREFEKTI” të Besim Levonjës, ka vend…
Tinka Kurti nga spitali në Opera, e ndjek shfaqjen nga salla

Tinka Kurti nga spitali në Opera, e ndjek shfaqjen nga salla

Aktorja e madhe Tinka Kurti ka dalë nga spitali ditën e shtunë, pas përmirësimit të gjendjes shëndetësore shkruan Gsh. Por edhe pse ajo nuk do të jetë pjesë e shfaqjes “Carmen”, pra nuk do të dalë në skenë, duket se ka zgjedhur ta ndjekë premierën e saj nga salla. Siç shihet në foto, Artistja e Popullit është në sallë bashkë…
I rezervojnë por nuk shkojnë t’i marrin biletat, Opera i shet

I rezervojnë por nuk shkojnë t’i marrin biletat, Opera i shet

Teatri i Operas ka bërë një njoftim të rëndësishëm. Të gjithë ata që kanë rezervuar biletat për operën Carmen por nuk kanë shkuar t’i marrin brenda 24 orësh, nuk i kanë më. Arsyeja? Zbulojeni më poshtë sipas njoftimit: Duke ju falenderuar per interesimin e jashtezakonshem per te blere te gjitha biletat e dates 30, ju bejme me dije se: Vijon…
Teatër në gjimnazet e Tiranës/ Kumbaro: Vitin tjetër, projekt që e shtrijmë në gjithë vendin!

Teatër në gjimnazet e Tiranës/ Kumbaro: Vitin tjetër, projekt që e shtrijmë në gjithë vendin!

“Edukim dhe zbavitje”- e quajti Ministrja Kumbaro projektin më të ri të programit “Edukim Përmes Kulturës” në takimin me nxënësit e Gjimnazi Sander Prosi në Sauk.   Ministrja e Kulturës bashkë me drejtorin e Teatri Kombetar ishin aty për t’i njohur të rinjtë më në detaje me projektin e quajtur “Klubi i Teatrit”, i cili hartohet në bashkëpunim me Ministrinë…
Prestigjiozja “The Sun” shkruan për Eugent Bushpepën: A do ta fitojë Eurovizionin

Prestigjiozja “The Sun” shkruan për Eugent Bushpepën: A do ta fitojë Eurovizionin

Eugent Bushpepa do të përfaqësojë shqipërinë në Eurovizion me këngën “Mall”. Mesa shihet, suksesi i tij i pritshëm në këtë kompeticion tejkalon kufijtë e vendit. Prestigjiozja “The sun” i ka dedikuar një shkrim këngëtarit shqiptar duke e nisur me pyetjen: “Në edicionin e këtij viti të festivalit europian, Shqipëria do të shpresojë të sigurojë fitoren me këngëtarin Eugent Bushpepa, por…
Anketa e portalit të Eurovizion: Votoni Shqipërinë a Francën? Mall apo mëshirë?

Anketa e portalit të Eurovizion: Votoni Shqipërinë a Francën? Mall apo mëshirë?

Wiwi Bloggs është një prej uebsajtet më të mëdha kushtuar Festivalit Eurosong. Përpos informacioneve rreth festivalit, ky sajt bën dhe anketa lidhur me artistët dhe këngët e sot kënga Mall është “përballë” këngës së Francës në këtë festival. Sajti pyet nëse kënga e Eugent Bushpepës “Mall” apo kënga e Madame Monsieur “Mercy” është më e mira? Më pas ofrohen të dhëna mbi…