Skena & Ekrani

Bastet për Sanremon, çfarë thoshin bastet për Ermal Metën

Bastet për Sanremon, çfarë thoshin bastet për Ermal Metën

Erma Meta me Fabrizio Moron janë gati duke shkruar historinë në festivalin e ‘’Sanremos’’. Sipas sajteve të basteve në Itali ata janë më të votuarit , ç’ka do të thotë se vetë italianët besojnë se  “Non mi avete fatto niente” do të jetë triumfuesja. Kënga, teksti i të cilës është shkruar pas sulmit në Mançester, në koncertin e Ariana Grandes…
Llazar Vangjeli me grupin e valleve të fëmijëve përmetarë, nē dokumentarin e vitit 1980

Llazar Vangjeli me grupin e valleve të fëmijëve përmetarë, nē dokumentarin e vitit 1980

  Ky dokumentar flet shumë për kohën kur qyteti ynë ishte, jetonte dhe formohej prej kulturës, kulturë e cila përfshinte të gjitha moshat, posaçërisht fëmijët, kujton Vaso Tole sa i takon kësaj lidhjej:https://m.youtube.com/watch?v=48xNwlNwNCA&feature=share Në qendër figura e Llazar Vangjelit, koreografit dhe violinistit popullor të sazeve të Usta Laver Bariut. Rreth tij fëmijët e qytetit tim që mësonin prej tij vallëzimin…
Kënga pretendonte për çmimin I/ Ermal Meta skualifikohet nga “Sanremo”: Është koha për të folur, nuk mund të vjedhësh veten

Kënga pretendonte për çmimin I/ Ermal Meta skualifikohet nga “Sanremo”: Është koha për të folur, nuk mund të vjedhësh veten

Është skualifikuar nga festivali “Sanremo 2018”, shqiptari i vetëm pjesëmarrës në këtë festival, Ermal Meta. Ai garonte së bashku me Fabrizio Moros, me një këngë të quajtur “Non mi avete fatto niente”, e cila është përjashtuar nga festivali nën dyshimet për plagjiaturë, ndonëse kënga është punuar nga i njëjti autor që dyshohet për këtë gjë.  E pas kësaj që ka…
Brad Pitt: Unë e humba thesarin tim

Brad Pitt: Unë e humba thesarin tim

Pas divorcit që pasoi 11 vite martesë, aktori Brad Pitt vendosi të jepte një “copëz këshillë” mbi martesën. “Natyrisht, unë nuk jam një ekspert në marrëdhënieje. Unë do të kisha bërë ndryshe … Pas humbjes së një gruaje që e desha dhe martesës gati 11 vjeçare, kjo është këshilla që unë do të doja të më kishin dhënë edhe mua:…
Ermal Meta favorit për të fituar “Sanremo 2018”

Ermal Meta favorit për të fituar “Sanremo 2018”

Nis sot Festivali i 68 i muzikës italiane “Sanremo 2018”. Për 5 ditë rresht 20 këngëtarë të njohur italianë do të garojnë për tre çmimet e para, mes tyre dhe kantautori shqiptar Ermal Meta. Për të tretin vit radhazi kantautori shqiptar Ermal Meta do të ngjitet në skenën e teatrit Ariston, por kësaj here në një duet me këngëtarin e…
Anisa Markarian: Në arenën e mërgimit

Anisa Markarian: Në arenën e mërgimit

  Nganjëherë, i bëj vetes ca pyetje-gjëegjëza. Drejtpërdrejt, pa asnjë njoftim paraprak. Pa humbur kohë për t‘i kërkuar leje (as edhe për edukatë): a më lejon ti, vetja ime, të të bëj ca pyetje «me spec»? Jo, jo! Zelltare për ta vënë në vështirësi, ia lëshoj pyetjet «në derë» befasisht. – Ç’bëre me jetën që t’u dha? – Ç’jetë do…
Kalendar i Ligjëratave Akademike mbi veprat e nominuara për Çmimet Shkencore Kombëtare 2017

Kalendar i Ligjëratave Akademike mbi veprat e nominuara për Çmimet Shkencore Kombëtare 2017

  Ligjëratat akademike mbi mbi veprat e nominuara për Çmimet Shkencore Kombëtare 2017, kanë si synim paraqitjen e veprave në konkurrim në kategoritë përkatëse të çmimeve shkencore. Ato do të mbahen prej autorëve gjatë muajit shkurt 2018, në mjediset e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Ligjëratat do të zhvillohen në formën e forumeve të hapura, me pjesëmarrje të gjerë nga…
Sot  Dita Botërore e Violinës, shqiptarët që shkëlqejnë

Sot Dita Botërore e Violinës, shqiptarët që shkëlqejnë

Sot, 13 dhjetor është Dita Botërore e Violinës (International Day of Violin), vegla që ka emancipuar muzikën tonë qytetare. Bashkë me violinën kujtojmë dhe vlerësojmë violinistët e shquar shqiptarë, mjeshtra të muzikës popullore ndër vite si: Hafize Leskovikun e sazeve të Selimit, Asim Cenon e sazeve të Bilbil Vlorës, Demkēn dhe Hajron e sazeve të Korçës, Sadik Çaçin e sazeve…
Italianët me film për Skënderbeun, Rimi Beqiri në rolin e heroit të madh

Italianët me film për Skënderbeun, Rimi Beqiri në rolin e heroit të madh

Është tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besoj rolin e Skënderbeut aktorit shqiptar Rimi Beqiri. I njohur në teatrort dhe kinematografinë italiane, Rimi Beqiri ka treguar për përvojën e tij për filmin “Kastriota”, që tashmë ka lansuar edhe trailerin. “Ndihem krenar që regjisori ma besoi mua rolin e heroit…
Todi Bozo, për forcën me të cilën jetonte e dëshirën me të cilën vallëzonte

Todi Bozo, për forcën me të cilën jetonte e dëshirën me të cilën vallëzonte

Dje është përcjellë për në banesën e fundit kineasti Todi Bozo. Në një mesazh të shpërndarë në facebook  Alda Bida, nusja e djalit të tij, Petri Bozos shkruan se mesazhet e ngushëllimit ia lehtësojnë dhembjen… “E unë lexova me zë çdo mesazh ngushëllimi qe keni shkruar. Ju jemi falenderues e mirënjohës (e gjithë familja), për vëmendjen, për shpirtin dhe emocionet…