Skena & Ekrani

“Bejkë e Bardhë” e “Vajzë e Valëve”

“Bejkë e Bardhë” e “Vajzë e Valëve”

Kënga Labe… Muzeu Historik Kombëtar, Bashkia Himarë dhe Ansambli “Bejkë e Bardhë” organizuan koncertin “Bejka e Bardhë” dhe “Vajza e Valëve”. “Faik Konica, në gazetën e vet Albania, kur do të shkruante për vizitën e Xhorxh Bajronit në Shqipëri në 1809, do të përmendte dhe faktin e mbledhjes së dy këngëve polifonike të transkiptuara dhe me vargjet e tyre. “Lord…
Josif Papagjoni: Njerëz të traumatizuar nga raportet dashurore të ndera

Josif Papagjoni: Njerëz të traumatizuar nga raportet dashurore të ndera

  Sa u ktheva nga shfaqja “Nje engjell ne katin e 11” e teatrit Metropol, drama dhe regjia Stefan Çapaliku, skenografia Sadik Spahia. Nje tekst i botuar, e kisha pare ne nje version regjisorial te mehershem, por kjo shfaqje kishe shume me shume energji, nje tension psikik ne rritje, ku gjithçka dukej se qerthullohej nga ideja e nje shoqerie nervoze…
5 arsye pse sonte do shoh programin e Arbana Osmanit

5 arsye pse sonte do shoh programin e Arbana Osmanit

Nga Entela Hoxha Mund të ketë më shumë se 5. E para është për fjalën. Unë kam dëshirë ta dëgjoj Arbanën. Është shumë e vërtetë, i dëgjon personazhet kur flasin, flet thjeshtë dhe e di se çfarë bën. I keni parasysh ato drejtueset që vetëm lexojnë çfarë do të thonë? Arbana, NUK është një prej tyre. E dyta, për historitë…
Ligji i Artit dhe Kulturës, Basha: Pse u hoq “Qendra e Artit”?! Kumbaro: Ishte dublim

Ligji i Artit dhe Kulturës, Basha: Pse u hoq “Qendra e Artit”?! Kumbaro: Ishte dublim

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e ftuar mbrëmjen e së martës në emisionin “Top Show” të gazetarit Alban Dudushi, sqaroi se një pikat që ndryshojnë në ligjin për Kulturën dhe Artin janë në aspektin financiar, me argumentin për të zgjedhur cilësinë para aspektit ekonomik. Por për regjisorin e Altin Basha heqja e “Qendrës së Artit” është e dyshimtë. Ministrja Kumbaro…
Nga pezullimi drejt triumfit, Ermal Meta fiton Sanremon

Nga pezullimi drejt triumfit, Ermal Meta fiton Sanremon

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, me këngën e tyre “Non mi avete fatto niente”, janë fituesit e Festivalit të “Sanremo”-s në Itali. “Non mi avete fatto niente” rrezikoi t’i përjashtonte nga konkurrimi dy kantautorët në bazë të akuzave për plagjiaturë të një kënge të prezantuar në “Sanremo”-n e të rinjve të vitit 2016, nën interpretimin e Ambra Calvanit e Gabriele…