Skena & Ekrani

“Sot jam 68 vjeç. Sëmundja po më mund, ndaj më fal që të shtova thinjat”, – letra e këtij bashkëshorti do t’ju përlotë

“Sot jam 68 vjeç. Sëmundja po më mund, ndaj më fal që të shtova thinjat”, – letra e këtij bashkëshorti do t’ju përlotë

  Programi “Dua të të bëj të lumtur” solli sot historinë prekëse të çiftit Zeqir dhe Shpresa… Bashkëshorti 69-vjeçar erdhi për t’i thënë faleminderit dhe më fal shoqes së tij të jetës e cila kishte sakrifikuar edhe veten për të qenë në shërbim të familjes… Më poshtë letra prekëse që Zeqiri shkroi për Shpresën e tij… Shumë e dashur mikja…
“Dita e muzikës së lirë”

“Dita e muzikës së lirë”

3 mars: “Music freedom day” Muzika shqiptare ka njè arsye më shumë për të qenë pjesë e pandashme e kësaj dite ndërkombëtare, e cila mbështet nevojën për të qenë të lirë për të krijuar, interpretuar dhe transmetuar muzikë shkruan muzikologu Vaso Tole. Sipas tij, kjo është një ditë e veçantë për të kujtuar muziktarët shqiptarë që u privuan nga këto…
Koncerti i Alban Skënderaj/ “Ti ke sytë me të cilat dua të shoh botën”, salla surprizohet nga propozimi për martesë

Koncerti i Alban Skënderaj/ “Ti ke sytë me të cilat dua të shoh botën”, salla surprizohet nga propozimi për martesë

Koncerti recital i këngëtarit shumë të dashur, Alban Skënderaj, ka mbledhur bashkë shumë njerëz, duke filluar nga personazhe të ndryshëm deri tek adhuruesit e muzikës së tij. Gjatë koncertit një surprizë ka ndodhur për një nga vajzat e pranishme… Ajo është ngjitur në skenë me pretekstin se ishte fituese e një shorteu të organizuar nga produksioni, por aty ka përjetur…
Filmi holandez me aktorë shqiptarë fiton Ariun e Kristaltë

Filmi holandez me aktorë shqiptarë fiton Ariun e Kristaltë

Kiem Holijanda, filmi holandez me aktorë shqiptarë e i xhiruar në Kosovë fiton Ariun e Kristaltë në Berlinale si filmi më i mirë me metrazh të shkurtër në garën e filmave për të rinj Genration 14plus. “Ndiehem shumë krenare”,  thotë Sarah Veltmeyer për DW, “dhe e lumtur, edhe pse për momentin pak e lodhur. Ende nuk po e besoj!” Dhe në…
Pantera e Zezë”, një film me superheronj në Afrikë

Pantera e Zezë”, një film me superheronj në Afrikë

Filmi me superheronj “Black Panther”, “Pantera e zezë” e regjisorit Ryan Coogler, bazuar në librin me ilustrime Marvel, ka ne qendër mbretin e një vendi të përparuar teknologjikisht në Afrikë. Aftësitë e tij të mahnitshme në luftë përforcohen edhe më shumë nga fuqitë e tij prej superheroi dhe një kostum i veçantë. Filmi që kushtoi 200 milionë dollarë për t’u…
Arbana Osmani sjell gomar në studion e Top Channel

Arbana Osmani sjell gomar në studion e Top Channel

Duket sikur surprizat në programin “Dua të të bëj të lumtur” nuk kanë të mbaruar për aktorin Bes Kallaku mbrëmjen e sotme. Ai ishte i ftuar në program nga Sanije Vathi, një nga zonjat që ai ka ndihmuar, e cila donte ta falenderonte për gjithçka që ai kish bërë për të. Por stafi i “Dua të të bëj të lumtur”…
Erimioni Mërkuri, një perëndi polifone

Erimioni Mërkuri, një perëndi polifone

Nga Aleksadër Çipa Erimioni Mërkuri hyn në skenë, nëse e ke dëgjuar qoftë edhe një herë më parë, si në atë vargun e “Orestia”-s së Eskilit :” …me hap të lehtë ajo kapërceu pragun/ duke guxuar atë që nuk guxohet”. Eshtë fjala për guximin interpretues, për atë guxim i cili ia del sa herë është rikthyer para publikut, para mikrofonave…