Skena & Ekrani

Sukses i “Klubeve të Teatrit”/ 3000 spektatorë dhe 50 aktorë gjimnazistë në skenën e Teatrit Kombëtar

Sukses i “Klubeve të Teatrit”/ 3000 spektatorë dhe 50 aktorë gjimnazistë në skenën e Teatrit Kombëtar

Për herë të parë Teatri Kombëtar organizoi në datat 26-31 prill 2018 festivalin e teatrit, “TK-RIN ART 2018” me shkollat e mesme të Tiranës, në kuadër të programit “Edukimi mbi dhe Përmes Kulturës”. Festivali “TK-RIN ART 2018” është mundësuar dhe realizuar nga Teatri Kombëtar në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës dhe Ministrinë e Arsimit dhe Sportit. Salla e Teatrit Kombëtar…
The Times: Elbenita Kajtazi, një fëmijë lufte që fitoi garën e Glyndebourne

The Times: Elbenita Kajtazi, një fëmijë lufte që fitoi garën e Glyndebourne

Elbenita Kajtazi, një fëmijë lufte që u bë një ndër fituesit e garës Glyndebourne Opera Cup”, kështu e ka titulluar artikullin kushtuar sopranos së njohur Elbenita Kajtazi, The Times. “Ndërsa ushtarët i mbanin një armë te koka, shtatëvjeçarja Elbenita Kajtazi kishte këngët në mendjen e saj. Tani, pas 20 vitesh zëri i sopranos kosovare ka magjepsur audiencën në Glyndebourne”, kështu e…
Shfaqja e sulltan Abdylhamit II shkakton shqetësim në Kosovë

Shfaqja e sulltan Abdylhamit II shkakton shqetësim në Kosovë

Një nga prurjet e fundit televizive të Turqisë, një serial që madhëron një sulltan të ashpër osman, po nxit debate të reja rreth përdorimit të «fuqisë së butë» nga Turqia në Ballkan. Ndër shumë seri të tjera televizive turke, publiku në Kosovë së shpejti mund të shohë «Payitaht Abdulhamid» – historinë e sulltanit osman, Abdylhamit II të shekullit të ‘19,…
Teatri kërkon koristë

Teatri kërkon koristë

  Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor në mbështetje të Statutit të Institucionit të TKOBAP miratuar me urdhër të Ministrit të Ministrisë së Kulturës nr 166 datë 27.04.2015; Rregullores së Brendshme të Institucionit; Organikës dhe Strukturës së Institucionit miratuar me Urdhër të Kryeministrit nr 140, datë 28.03.2014 njofton si më poshtë: Më qëllim të plotësimit të vendeve vakante…
Ermonela Jaho bën bashkë shqiptarët e famshëm

Ermonela Jaho bën bashkë shqiptarët e famshëm

Opera “Madama Butterfly” e Puccinit solli në rolin e “Ço Ço Sanit” sopranon shqiptare Ermonela Jaho në ‘The Met Opera’ në New York. Ky rol i cili erdhi nën interpretimin e sopranos shqiptare solli emocione të forta në skenë dhe u shoqëruar me ovacione të shumta nga audienca . Ermonela Jaho interpretoi rolin e “Ço Ço Sanit” me shprehje delikate…
In memoriam për Aldo Grimcin, kompozitorin e Vaçe Zelës

In memoriam për Aldo Grimcin, kompozitorin e Vaçe Zelës

  Nga Sadik Bejko Kompozitori me jete gjate shqiptar ka vdekur 99 vjec ne Itali ku jetonte qe nga viti 1992. Abdullah, apo Aldo Grimci ishte nje muzikant shqiptar qe ka lindur me 1917. Ishte shkodran. Ishte shkolluar ne Itali. Ishte martuar me nje italiane. Shkruante muzike. Kenge te lehte, pjese simfonike, opera. Punoi ne nje redaksi qe botonte e…
Gazetarja kritikon Inva Mulën:  Favorizoi motrën e Klaudia Pepës e hoqi një vajzë tjetër

Gazetarja kritikon Inva Mulën: Favorizoi motrën e Klaudia Pepës e hoqi një vajzë tjetër

Gazetarj Eglantina Nikollaj ka kritikuar produksionin “Virtuozët” të Inva Mulës. Përmes një postimi në facebook, ajo thotë se ka vërejtur favorizime e skualifikime të pandershme në program. Statusi: Javen e kaluar tek “Virtuozet” me perloti ne disiplinen e kantos nje vajze nga Tropoja qe kishte mbiemrin Berisha dhe studionte ne nje shkolle muzike ne Gjakove. Ze bilbil sic i thane…
Natë e magjishme shkodrane, zbuloni çfarë bën e bija për babain

Natë e magjishme shkodrane, zbuloni çfarë bën e bija për babain

Vajza falenderon babain për sakrificat, i sjell në studio artistët e tij të preferuar Dashuria dhe mirënjohja e vajzës për babain ishte historia e fundit e puntatës së tretë të programit “Dua të të bëj të lumtur”… Alma, vajza nga Shkodra kishte ftuar babain e saj Sadedinin. Ai kishte sakrifikuar gjithçka për të ardhmen e fëmijëve të tij. Kishte lënë…