Skena & Ekrani

Një profesionist,  si Ervis Nallbani…

Një profesionist,  si Ervis Nallbani…

Ai është një emër i njohur për publikun shqiptar. balerin I parë i TKOB-së Ervis Nallbani, numëron dhjetra role në baletet më prestigjoze botërore të vëna ne skenën shqiptare dhe atë të huaj.Ka qenë pjesë e trupës së baletit në televizione (Tv Klan, Top Channel & Vizion Plus), por nuk kanë munguar dhe eksperiencat e tij në vende të tjera…
Një narcist si Roland Saro…

Një narcist si Roland Saro…

Në fakt nuk i referohemi Roland Saros si individ, por si aktor në pseudoperformancën e tij “Narcist” e cila pas sprovës në Teatrin e Kukullave në Pogradec, vjen në dy fundjava në TKEKS, përkatësisht në datat 9,10 dhe 16,17 Shtator 2017. Për herë të parë Saro, ka analizuar 7 autorë si Viktor Hygo, Roberto Benigni, Çarli Çaplin, Lasgush Poradeci, Mitrush…
Shtëpia e Veçes Zelës iu shit një emigranti

Shtëpia e Veçes Zelës iu shit një emigranti

  Nga Argjenda Selmani Kush do ta imagjinonte se Vaçe Zela mund të mbetej pa shtëpi muze. Ajo është konsideruar si “ylli” i muzikës së lehtë shqiptare. Një talent që shfaqet vetëm nëse kalojnë shekuj. Familjarët kanë deklaruar se aty ajo dha koncertet e saj të para. Ndërsa Bashkia e Lushnjës ka deklaruar se Duan ta shpallim monument kulture, por…
Drita e ndezur e Mastrojanit

Drita e ndezur e Mastrojanit

  Ishte buzëmbrëmje, 19 dhjetor i vitit 1996. Zbrisja nga Palais de Luxembourg nëpër Rue de Seine. Doja të rishihja veprat e reja në galeritë e shumta të kësaj rruge në atë dite flasim.. Diku, në mes të rrugës, pashë një grup njerëzish, kalimtarë e banorë të asaj lagje duke vështruar nga çatitë e pallatit. Dhe ashtu kurioz iu afrova…
Festivali i Butrintit, nga trupa kineze tek ajo shkodrane

Festivali i Butrintit, nga trupa kineze tek ajo shkodrane

Rivjen edhe këtë korrik Festivali Ndërkombëtar i Teatrit “Butrinti 2000”. Në edicionin e tij të 15-të marrin pjesë trupa shkodrane me “Kanarina blu” të Stefan Çapalikut, “Shumë zhurmë për asgjë” me regji të Dimitri Khvtisiashvili nga Gjeorgjia, “Ruchardi i III” nga trupa e Teatrit Kombëtar të Kinës, “Ëndrra e një nate vere” me regji të Michalis Sionas nga Teatri “Thesis”…
“Me filmin është përkundur fëmijëria ime: Dashuritë, vdekjet, lindjet, dehjet tona, braktisjet dhe vetmitë…Gjithçka e jona është përjetuar nga aktorët”

“Me filmin është përkundur fëmijëria ime: Dashuritë, vdekjet, lindjet, dehjet tona, braktisjet dhe vetmitë…Gjithçka e jona është përjetuar nga aktorët”

(Në vijim të një fotografie të mikut tim Kujtim Drishti të kinema “Partizani” në Tiranë) Kinematografia: një univers marramendës (ose Cinema in praxis) I. Gjithçka krijohet atje. Brenda kuadrit të errët… “Lanterna magica”. 24 kuadro në sekondë. Aty lind miti, aty lë gjurmë pasioni, shndrisin ndjenjat. Drama, komedia dhe tragjedia…Pra kuadri pulson, merr frymë…N’a mban të gozhduar pas tij, aty,…
Gjimnazistët gjermanë këndojnë “Lule borën”

Gjimnazistët gjermanë këndojnë “Lule borën”

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të muzikës, si dhe 100 vjetorit të kompozitorit Prenkë Jakova të rinjtë e gjimnazit të Heindenheimit nga Gjermania Jugore pas një turi një javor në Bullgari, Maqedoni, Tiranë, përformuan sot në Katedralen “Shën Shtjefni” përpara spektatorit shkodran. Përformanca e tyrë mahnitëse përfshinte repertor të larmishëm ku mbi të gjitha ishin këngë të shenjta nga kompozitorë si…
Zonja e dokumentarëve

Zonja e dokumentarëve

Është përcjellë për në banesën e fundit një nga regjisoret e pakta të zhanrit të filmit dokumentar shqiptar, zonja Marianthi Qemo, e ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare. Komuniteti i artistëve, ish-kolegët e Kinostudios dhe stafi i AQSHF-së shprehin dhimbje për humbjen e saj dhe ngushëllime familjes dhe të afërmve. Marianthi Xhako Qemo lindi në qytetin e Beratit në…
Tempulli i artit, në imazhe që shkëlqejnë

Tempulli i artit, në imazhe që shkëlqejnë

  “Po ta nisnim Europën nga e para, do e filloja nga Kultura”- me këto fjalë Ministrja e Kulturës përshëndeti pjesëmarrësit në ceremoninë e hapjes së teatrit të rikonstruktuar “Andon Zako Çajupi”, Korçë. Në këtë ceremoni morën pjesë Kryeministri Edi Rama, Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, Kryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo, ish-zv.kryeministri dhe kandidat për deputet në qarkun…