Qytetërime

Vatikan/ Si u bënë Rojet Zvicerane mbrojtësit e Papës, historia kur kremtojnë 512 vjetorin

Vatikan/ Si u bënë Rojet Zvicerane mbrojtësit e Papës, historia kur kremtojnë 512 vjetorin

Rojet Zvicerane kanё kremtuar 512 vjetorin e themelimit. Në formulën e betimit të rojeve zvicerane papnore fjala “besnik” shfaqet tri herë. E kujtoi këtë komandanti Christoph Graf gjatë kremtimit të mbajtur të hënën pasdite, më 22 janar, në Kishën e Shёn Marisё në Varrezat e Shenjta Teutonike, në Vatikan, me rastin e 512 vjetorit të themelimit të Trupave Zvicerane. Më…
Një vizitë në Pallatin Skënderbej në Pulia

Një vizitë në Pallatin Skënderbej në Pulia

  U bè nè qershor 2008, u pèrsèrit edhe mè pas. Lende e filmuar dhe e fotografuar plot. Ky pallat-kèshtjellè ka qene i nipit tè Skenderbeut, dukès Ferrante Castriota, sundimtar i vendit shkruan Ylli Polovina. Nè foto janè sipas tij janë e dhe pasardhèsi i degès sè Leçes, doktor Alessandro, si edhe profesor Giancarlo Vallone, skenderologu mè i mirè nè…
Krijo Maskën Tënde tek Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”

Krijo Maskën Tënde tek Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”

Tradita e Karnavaleve është një traditë e hershme e qytetit të Shkodrës e cila përkujtohet çdo vit me një program aktivitetesh dhe një sfilatë me maska veneciane. Për t’iu bashkuar kësaj atmosfere të qytetit, Muzeu Marubi në bashkëpunim me Fabrikën e Maskave Veneciane në Shkodër (Venice Art Mask) do të realizojë dhe të zbukurojë disa maska, duke përdorur fotografi nga…
“Ne ishim thjesht numra”- Ellis Island, zbuloni portin e emigrantëve në SHBA

“Ne ishim thjesht numra”- Ellis Island, zbuloni portin e emigrantëve në SHBA

Turistët nga vende të ndryshme të Europës kur vijnë në NYC, tek vizitojnë Statujën e Lirisë është e pamundur të mos qëndrojnë disa orë edhe në ishullin Ellis (Ellis Island). Dhe jo vetëm të huajt, por edhe amerikanët të ardhur nga shtete ndryshme të Amerikës. Sipas statistikave katër në dhjetë amerikanë vijnë të kërkojnë këtu emrat e gjyshërve apo stërgjyshërve…
Ajo quhej “Liria që ndriçon botën”, historia e vajzës që frymëzoi Statujën e lirisë

Ajo quhej “Liria që ndriçon botën”, historia e vajzës që frymëzoi Statujën e lirisë

AJO QUHEJ : “LIRIA QË NDRIÇON BOTËN” Sot quhet thjesht “Shtatorja (Statuja) e Lirisë”. Aurel Plasari kujton se u realizua më 1874 nga skulptori francez Auguste Bartholdi në zbatim të vendimit të Republikës së re franceze për t’u bërë popujve të Shteteve të Bashkuara një dhuratë simbolike për Pavarësinë amerikane. Plasari shton se frymëzimin për të skulptori e kishte marrë…
E pabesueshme/ Shkencëtarët zbulojnë se salmonela zhduku astekët

E pabesueshme/ Shkencëtarët zbulojnë se salmonela zhduku astekët

Në vitin 1545 një fatkeqësi goditi popullin astek të Meksikës. Njerëzit nisën të vdisnin pas dhimbjeve të mëdha në kokë dhe gjakderdhjes nga sytë, goja e hunda.Për vetëm pesë vjet, rreth 15 milionë, 80 për qind e popullatës – vdiq si pasojë e epidemisë të quajtur ‘cocoliztli’. Kjo nënkupton murtajë. Shkaktarët e saj megjithatë nuk janë ditur për gati 500…
Dhjetë fakte interesante që nuk i dini mbi Perandorinë Bizantine

Dhjetë fakte interesante që nuk i dini mbi Perandorinë Bizantine

Origjina e emrit, si lindi Perandoria dhe roli i fesë në ndarjen nga Roma dhe perandorët ilirë. Perandoria Bizantine ekzistoi për rreth 1125 vjet, dhe është një nga perandoritë më të mëdha të të gjitha kohërave. Rruga e krijimit të saj filloi me të qenit kryeqytet i pjesës Lindore të Perandorisë Romake, qyteti i Kostandinopojës – më pas Bizanti, dhe…
«Père Lachaise», një qytet ndryshe nga të tjerët

«Père Lachaise», një qytet ndryshe nga të tjerët

Luan Rama (kronikë parisiane) Brenda Parisit, ka një qytet tjetër që nuk ngjason me të, madje me asnjë qytet tjetër: është qyteti i të vdekurve pasi në mijra vjet, të gjallët gjithnjë kanë banuar me të vdekurit, pranë tyre, me ta, me imazhin dhe prekjen e tyre në shpirt… «Qytet i të vdekurve», pasi aty të vdekurit kanë ato mijra…
Fytyra pas vellos, gratë iraniane hedhin poshtë hixhabin

Fytyra pas vellos, gratë iraniane hedhin poshtë hixhabin

Revolucioni ndodhi në Iran para se të lindja unë kështu që u rrita duke menduar “Kështu duhet të jetë- gratë duhet të duken kështu”. Por kur pashë fotot e mamsë dhe filmat gjeta një paradoks- pse ka ndryshim mes nesh dhe vajzave të vogla në vendet e tjera. Për projektin e saj Stealthy Freedom, fotografja Marinka Masseus ka udhëtuar në…
Zbulimet më të mëdha arkeologjike të vitit që lamë pas

Zbulimet më të mëdha arkeologjike të vitit që lamë pas

Revista Archaeology, e cila botohet nga Instituti Arkeologjik Amerikan, sjell zbulimet më të mëdha arkeologjike që ndodhën gjatë vitit që lamë pas.Sipas hulumtuesve të cilët shkruajnë për këtë revistë shkencore, disa prej zbulimet më të rëndësishme ishin kafkat e gjetura në lokalitetin Gobejkli Tepe në Turqi, të cilat i takojnë periudhës ndërmjet mijëvjeçarit të dhjetë dhe të tetë para erës…