Qytetërime

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Syri i Tretë, qendra e mbidijes ose principi kardinal i universit

Gjatë gjithë harkut të historisë njerëzore të regjistruar, boçet e pishave kanë shërbyer si një përfaqësim simbolik i iluminumit njerëzor, Syri i Tretë dhe gjëndra pienale janë simbole që na shoqërojnë përgjatë gjithë historisë njerëzore. Pemët e pishës janë gjeneratat më të lashta të bimëve në planet, pasi kanë ekzistuar gati tri herë më shumë se të gjitha llojet e…
Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Nga Machu Picchu te Troja, 10 qytetet e pabesueshme që humbën gjatë historisë

Bota është plot me qytete të humbura, shumë prej të cilëve u braktisën duke mbetur një mister. Kërkimi për qytete të tilla të humbura tërhoqi eksploruesit e aventurave që në shekullin e 15-të, duke çuar në zhvillimin e arkeologjisë. Një qytet i humbur nuk duhet të ngatërrohet me qytetet fantazmë. Qytetet e humbura janë të braktisura për shkak të rrethanave…
1 apo 14 mars? Pse ka dy data për Ditën e Verës

1 apo 14 mars? Pse ka dy data për Ditën e Verës

Muzeu Historik Kombëtar organizoi sot, aktivitetin: “Dita e Verës në trojet shqiptare”. Dita e Verës tashmë është kthyer në festë tradicionale, e cila, sipas kalendarit Julian festohet në 1 Mars, ndërsa sipas kalendarit Gregorian festohet më 14 Mars. Pranvera, në kohët e lashta njihej ndryshe si fillimi i mbretërimit të diellit dhe zjarrit. Ajo festohej si periudha më e rëndësishme…
Pikëtakim me shqiptarët në Tokën e Shenjtë

Pikëtakim me shqiptarët në Tokën e Shenjtë

“Krahët të më thahen po të harrova ty Shqipëri!» “Hebrejtë, – shkruan një ndër poetët më të mëdhenj izraelit Jehuda Amishai, – janë si një rezervat i përjetshëm pylli, ku drurët rrinë ngjitur njëri me tjetrin, madje dhe të vdekurit. Nuk kanë vënd për tu shtrirë. Ata qëndrojnë drejt, mbështetur tek të gjallët.”… Pikërisht këtë simbiozë të të vdekurve dhe…
Kur Papa Françesku ishte djalë i ri…

Kur Papa Françesku ishte djalë i ri…

Jorge Mario Bergoglio hyri në Shoqërinë e Jezuitëve më 11 mars të vitit 1958, u shugurua meshtar më 3 dhjetor 1969 e bëri kushtet e përjetshme më 22 prill 1973. Urdhërin e Jezuitëve e zgjodhi që më 1957 kur, pas disa muajsh kaluar në seminar, u prek nga një sëmundje e mushkrive e iu desh t’i shtrohej edhe operacionit, pas…
Shndërrimi i një tempulli

Shndërrimi i një tempulli

2014-2018 – si e gjetëm dhe si e çelim sot Sallen e Librit Francez në Bibliotekën Kombëtare. Ky shënim i ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, ilustrohet me dy imazhe të tempullit të leximit. Përmes një postimi në Facebook, ajo shënon se në 2014 e ashtuquajtura “Biblioteka e vjetër” ishte kthyer prej vitesh në një depo të madhe mbushur me thasë…
Kur’ani i lashtë është zbulimi më i madh për botën myslimane

Kur’ani i lashtë është zbulimi më i madh për botën myslimane

Një kopje e lashtë e Kur’anit e gjetur në Universitetin e Birmingemit mund të ketë qenë e Abu Bakr, një prej të parëve myslimanë në botë. Datimi me radiokarbon, kur u krye, gjeti fragmente që mund të jenë të paktën 1370 vjeçare, duke rritur kështu mundësinë që të jetë kopja më e lashtë e librit të shenjtë të Islamit, që…
FOTO/ Mendohej se ishte kodër, arkeologët zbulojnë një piramidë

FOTO/ Mendohej se ishte kodër, arkeologët zbulojnë një piramidë

Krijimi i lazerit të avancuar ka zbuluar më shumë se 60,000 struktura të lashta Maya nën xhunglën e Guatemalës veriore. Të vendosura nëpër dhjetëra qytete të fshehura, zbulimet përfshijnë shtëpi, pallate dhe një piramidë 90 metra të gjatë, që më parë mendohej të ishte një kodër. Zbulimi është bërë i mundur nëpërmjet aeroplanëve të posaçëm me lazer që mund të…
Këto 14 gjëra të pabesueshme, njerëzit i besonin në Mesjetë!

Këto 14 gjëra të pabesueshme, njerëzit i besonin në Mesjetë!

Ekzistojnë disa të dhëna, që njerëzit më përpara i besonin sit ë vërteta, që sot e vështirë të merren seriozisht. Por pikërisht këto të dhëna, u morën sit ë vërteta në periudhën e Mesjetës. Në atë kohë ,njerëzit besonin disa gjëra të çmendura si reale. 14.Ekzistojnë njerëz të vegjël në spermën e mashkullit Po, në shekullin e XVII dhe të…
7 sekrete të errëta që firma të njohura nuk duan të merren vesh

7 sekrete të errëta që firma të njohura nuk duan të merren vesh

Metodat e përdoruara nga marka të njohura për të vënë në dispozicion të shoqërisë produktet e tyre mund t’i japin fund besueshmërisë së shumë firmave që shumë i njohin dhe u besojnë. Për të qenë të sigurt se jeni në dijeni të asaj që konsumoni kemi përzgjedhur një numër firmash që janë shfaqur në media, por jo për punën e…