Pika pa i

Kur e fyeu Pacolli amanetin e Ibrahim Kodrës?

Kur e fyeu Pacolli amanetin e Ibrahim Kodrës?

Entela Hoxha Përmes një postimi në facebook, Behgjet Pacolli ka deklaruar sot se amaneti i Ibrahim Kodrës ishte që të varrosej në Tiranë. Si një njeri shumë i afërt me Kodrën, që ka qëndruar pranë tij deri në çastet e fundme, Pacolli, biznesmen, politikan dhe president vetëm për pak ditë, doemos di shumë mbi dëshirat për jetën dhe vdekjen të…
Asgjë e re ose romantizmi bajat nga Nexhmije Hoxha!

Asgjë e re ose romantizmi bajat nga Nexhmije Hoxha!

Nga Jonida Hitoveizi Intervista e Rudina Xhungës me gruan e diktatorit Enver Hoxha zgjoi kureshtje të madhe, mbi të gjitha sepse ishte lajmëruar si e fundit e jetës së saj, të cilën Zoti e di kur do ia sosë. Dhe kur dikush thotë fjalët e fundit në jetën e tij, presupozohet të paktën të rrëfejë ndonjë gjë që do të…
Bravo Xhesika! Një “fshat dogje”, ama more famën që doje

Bravo Xhesika! Një “fshat dogje”, ama more famën që doje

Prej disa ditësh një vajzë, e cila ka zgjedhur si profesion këngën (ka bërë dy videoklipe ku në njërin përsërit disa herë fjalën Kaliente), ka pushtuar dhe paralizuar gjithë hapësirën mediatike shqiptare. Ka marrë vëmendjen e gazetave më të mira dhe po ashtu të disa gazetarëve nga ata seriozë, që flasin sesi do rregullohet Shqipëria. Lajmi, me të cilin Xhesika depërtoi…
Thuajini Janullatos se Profesor Kristo Frashëri nuk ka vdekur!

Thuajini Janullatos se Profesor Kristo Frashëri nuk ka vdekur!

        Nga Bledi Mane-Public Enemy fb.com/bledi.mane instagram.com/bledimane Sot gjithë hipokritët dhe frikacakët e Tiranës ishin bashkë. Kishin hequr palltot dhe maskat e tyre sa nga dielli e sa nga mungesa e presionit dhe qëndronin shkujdesur në oborrin perëndimor të Parlamentit shqiptar, aty ku ngjitur rri Akademia jonë e Shkencave. I pashë bashkë, të gjithë sejmenë oborresh, të…
Ditëlindja Kadare, tri ditë dasmë pa dhëndërr

Ditëlindja Kadare, tri ditë dasmë pa dhëndërr

Ditëlindja Kadare, si bëjmë ne tri ditë dasmë pa dhëndërr Nga Entela Hoxha Udhëheqës të lartë të vendit, vendosën ta kalojnë fundjavën në jug këtë herë. Për të përmbuhsur edhe detyrat patriotike në shërbim të Nënës Shqipëri, ata shkuan për vizitë në shtëpinë e Kadaresë në Gjirokastër, ku ishte shumë kush i pranishëm, përveç të zotit të shtëpisë, Kadaresë. Prej…
Ejani në teatër, ka një gosti faji!

Ejani në teatër, ka një gosti faji!

Nga Entela Hoxha Prej ditësh, Teatri Kombëtar ka marrë një vëmendje të madhe në publik. Jo prej meritës artistike. Për fat të keq! Krejt ndryshe, prej faktit se në krye të tij, është ai drejtor që është, ashtu si është. Një javë pas përplasjes së tij me një gazetar, në një vend ku edhe në kanune, thuhej se lajmësi nuk…
T’i gjesh një fabul banalitetit!

T’i gjesh një fabul banalitetit!

Një ngjarje e shëmtuar ka ndodhur në Teatrin Kombëtar mbrëmjen e djeshme. Incidenti, apo më mirë të themi përplasja ndodhi gjatë pushimit të provave gjenerale të shfaqjes “Tri motrat”, nga Çehov, mes drejtorit të teatrit, njëkohësisht dhe regjisori i shfaqjes dhe gazetarit Eni Shehu. Për ngjarjen pati reagime masive edhe në rrjetet sociale, ku secili dha mendimin e tij, apo…
Femrat e bukura nuk duhet të punojnë!

Femrat e bukura nuk duhet të punojnë!

Nga Jonida Hitoveizi Në Shqipëri të lindësh femër e bukur gati-gati është një lloj fatkeqësie, pikërisht në këtë shoqëri maskiliste, e cila vlerësimin e parë që bën për një vajzë, grua, femër është: A është ndonjë çik e mirë? A është e bukur? Ky është matësi për vlerësimin dhe për zhvlerësimin. Është i tillë, sepse kur leverdis, mirë është të…
“Si gazi i hysmeqarit”!

“Si gazi i hysmeqarit”!

Nga Jonida Hitoveizi Është një kohë kur çdokush mund të bëjë opinion publik, mund të tallet, mund të shpikë dhe mund të merret seriozisht nga webet online të mediave të shkruara e elektronike më prestigjoze në vend. Kjo nuk është një çudi e re, por është një nga ato çudi që ditë për ditë po merr përmasa të pazakonta. Lajme…
Për të mos u parë më në gjyq!

Për të mos u parë më në gjyq!

 Shout e ndryshme që shfaqen në televizione në shumë raste janë një mashtrim, pasi aty zgjidhen njerëz që të na tregojnë atë që janë mësuar të thonë. Në ekranet tona,  sidomos në pjesën e spektaklit, ajo që shitet është më shumë sesa e tillë. Shpesh është vetëm fasadë e zgjedhur me qëllim të qartë: njerëz “të bukur” kuruar në detaje,…