Pika pa i

Ja këtë  desha të them!

Ja këtë desha të them!

Nuk është lehtë të bësh një titull të mirë. Gazeta me tradita kanë redaktor për tituj dhe ka shkrime me dy tituj. Një në faqen e parë dhe një në faqen ku vijon shkrimi. Një titull i mirë i ngjan britmës së një njeriu që futet në një klub, thotë 4-5 fjalë , mbyll derën dhe zhduket. Njerëzit që janë…
Shqipëria mbaron në Llogara!

Shqipëria mbaron në Llogara!

Nga Jonida Hitoveizi Është e pabesueshme ajo që ndodh  sapo kalon, apo më mirë sapo ngjit Llogaranë, për të kaluar më tej në rivierën tonë, me të cilën aq shumë krenohemi. Turistët shqiptarë të cilët kanë telefona sapo kalojnë Dukatin nuk flasin dot më me askënd, pale të mendojnë të përdorin internetin edhe pse çuditërisht sapo ngjitesh drejt malit sytë…
O Zot pyeti përse na vranë???

O Zot pyeti përse na vranë???

Nga Ilir Hoxholli Kjo pyetje më rëndoi që në pamjen e parë që hasa këtë foto në internet. Kjo pyetje më rëndon për të gjithë fëmijët në botë. Nuk jam teolog, por nga ato që kam lexuar është se, në Ditën e Gjykimit viktima shoqëron vrasësin para Zotit dhe thotë: ” O Zot pyete përse më ka vrarë?” Pyete sepse…
Hoxhallarë apo lojtarë?

Hoxhallarë apo lojtarë?

Nga Enver Robelli Shani Tarashaj është lindur në Zvicër në vitin 1995, një vit që për Kosovën paraqet kthesë: në Dayton shtetet e mëdha e quajtën Kosovën problem të vogël të Serbisë dhe s’u morën me të, ndërkohë që në diasporë vinin me mijëra njerëz si pasojë e represionit të madh serb. Në të njëjtën kohë bëheshin përgatitje për t’iu…
Imazhin e nënës që nuk do të doja të shihja!

Imazhin e nënës që nuk do të doja të shihja!

Nga Jonida Hitoveizi Pas pamjeve të skandalit të kryebashkiakut të Dibrës, sot kemi lexuar edhe intervistën e gruas së tij, pas përjetimit të aferës seksuale të të shoqit. Ajo që të bën përshtypje është devotshmëria e saj për tu dukur mirë para botës, me deklarata sesa zili ia kishin tani familjen, apo korrektesa e pashembullt e bashkëshortit (që u kap…
“Made in Albania”, një klithmë e dëshpëruar për art

“Made in Albania”, një klithmë e dëshpëruar për art

Nga Jonida Hitoveizi Kur pashë në skenë shfaqjen “Mallkimi i Fukarenjve” mendova të shkruaja diçka mbi mungesën e veprave shqiptare, sidomos në teatër, për probleme sociale që po i përjetojmë si shoqëri prej 25 vitesh tranzicioni. Ka plot histori, familjare, fshatare e qytetare, pa fund drama dhe tragjedi shqiptarësh, të cilat një penë e mençur do i sillte hijshëm në…
“Shijen e humbur” që na i kujtoi Alban Skënderaj!

“Shijen e humbur” që na i kujtoi Alban Skënderaj!

Nga Jonida Hitoveizi Muzikë maestro, muzikë! Këtë jam duke menduar, perceptuar dhe ndjerë teksa po shoh përmes ekranit koncertin e Alban Skënderaj në Top Channel.  Mund të them që kisha kohë, pa u ndjerë kaq mirë duke dëgjuar një artist shqiptar duke kënduar përreth dy orë. Alban Skënderaj, djali që prej dhjetë vitesh ka mundur të mbijetojë zgjuarsisht në tregun e…
Politika virtuale dhe denigrimi i (Malenës-Ermirës)

Politika virtuale dhe denigrimi i (Malenës-Ermirës)

Nga Mira Tuci “Gratë janë motori i Historive” – kështu më rrëfente regjisori i famshëm Italian GiuseppeTornatore në të vetmin udhëtim të tij të bërë në Shqipëri disa kohë më parë. Këto ditë teksa ndiqja korin e korbave lëshuar mbi brishtësinë e një gruaje nuk mund të mos kujtoja skena të ndryshme nga filmi i Tornatores “Malena” jo aq për…
Brukseli, një ditë më pas!

Brukseli, një ditë më pas!

Nga Aurora ALLUSHAJ Në fillim frikë, tmerr! Ajo re e zezë që u ngrit në qytet dukej sikur na kishte mbërthyer fytin. E më tej lotë që nuk dilnin, bllokim total. Ideja se vetëm një natë më parë isha në aeroportin e Brukselit ende më torturon. Ditën më pas më duhej të merrja atë metro, siç më ka takuar ta…
Eurovizioni dhe Ne. Fajin nuk e kanë këngëtarët!

Eurovizioni dhe Ne. Fajin nuk e kanë këngëtarët!

Nga Jonida Hitoveizi Versioni anglisht i këngës që do të na përfaqësojë në Eurovizion është pritur keq nga shumica e njerëzve, të cilët e kanë vlerësuar me butonin “dislike” në Youtube (më shumë sesa ata që e kanë pëlqyer). Po ashtu blogu i Eurosong “wiwibloggs” ka nisur një fushatë të pamëshirshme, duke ironizuar keq këngën “Fairytale” dhe klipin e saj.…