Pika pa i

Uarda s’ka faj për lajmet që bëjnë gazetarët!

Uarda s’ka faj për lajmet që bëjnë gazetarët!

Jonida Hitoveizi Kohët e fundit po flitet e debatohet deri me tone të ashpra për kapjen e mediave dhe për një censurë të shfaqjes të së vërtetës lakuriq para publikut, prej forcave okulte të pushtetit. Por dje dhe sot vëmendjen e ka marrë një ngjarje tjetër, e cila përtej gjithçkaje nxjerr lakuriq një panoramë të shëmtuar të gazetarisë sonë. Ishte…
Çastet me Papa Françeskun, të japin ndjesinë e një përjetësie biblike

Çastet me Papa Françeskun, të japin ndjesinë e një përjetësie biblike

– mbresë – nga Visar Zhiti Të takohesh përsëri me Papa Françeskun, të shtrëngosh duart me Shenjtërinë e Tij, të vështrohesh në sy, të prarohesh nga drita e vështrimit të tij, e mirësisë, ku përziehen një si ngazëllim qiellor dhe përkushtimi përdëllyes i Bariut, të shkëmbesh disa fjalë, ku Ai menjëherë të thotë atë që të duhet, edhe pse çastet…
2016 — çfarë dreqin po ndodh?!

2016 — çfarë dreqin po ndodh?!

Nga Lutfi Dervishi 2016 ka qenë një vit i jashtzakonshëm, për faktin se ndodhën shumë gjëra që në dhjetorin e shkuar as që mund të mendoheshin. Por ajo që ishte e pa mendueshme një vit më parë, sot është e pashmangshme. E kush e kishte menduar dhjetorin e kaluar se brenda vitit Kisha në Shqipëri do të merrte një vendim…
Viti tragjik 2016 dhe boshllëku i atyre që ikin

Viti tragjik 2016 dhe boshllëku i atyre që ikin

Nga Skënder Minxhozi As fantazia më e çmendur nuk do të kombinonte kaq pranë dhe në mënyrë fatale, dy fate njerëzore kaq të ndryshme dhe kaq të largëta, sa ato të Bujar Lakos e George Michael. Madje, sikur në mes të mos ishte vdekja me përzgjedhjen e saj të verbër, këto dy personazhe publikë dhe tejet të çmuar nga publiku…
Ne jemi palë në krim, sepse fajin e ka gruaja!   

Ne jemi palë në krim, sepse fajin e ka gruaja!  

Nga Jonida Hitoveizi Pas çdo krimi apo rasti dhune që arrin të bëhet mediatik, thuajse gjithmonë gjendet një alibi apo përshfaqen “fakte e prova”, se në fakt viktimat e kanë merituar atë që u ka ndodhur. Kjo ndodh përherë sa herë kemi denoncim të dhunës seksuale, asaj psikologjike apo vrasje të grave. Madje në rastet kur dhuna nuk përfundon direkt…
“Guerrilsja” që nuk ka lidhje me arsimin!

“Guerrilsja” që nuk ka lidhje me arsimin!

Nga Mero Baze Një studente që përfaqëson një organizatë politike të ekstremit të majtë, e cila dhe më parë ka sulmuar me vezë kryeministrin Edi Rama, ka sulmuar sot ministren e Arsimit, duke e gjuajtur me ngjyrues, në shenjë proteste për atë që ata e quajnë dështim të reformës në arsim. Edhe pse ka shumë emocione dhe jargavitje ndaj akteve…
Banaliteti dhe hipokrizia që shoqëron debatin për trashëgiminë

Banaliteti dhe hipokrizia që shoqëron debatin për trashëgiminë

Nga Jonida Hitoveizi Duhet t’ia dimë për nder medias online, internetit dhe sidomos rrjeteve sociale “zgjimin” e shqiptarëve për rëndësinë e mirëmbajtjes së monumenteve të kulturës. Pasi për 25 vite të gjata askush nuk mori mundimin, asnjë ministri kulture, të kishte një strategji të qartë, të organizuar për ruajtjen dhe mbrojtjen e tyre, krejt papritur na doli gjumi dhe sot ndodhemi…
A mjafton të jesh vetëm artist i madh?!

A mjafton të jesh vetëm artist i madh?!

Nga Jonida Hitoveizi  Lajmi për dorëheqjen e Drejtorit të Operas dhe Baletit, Ilir Kerni mori gjithë vëmendjen mediatike të këtyre ditëve, me reagime të shumta se ikja e tij nuk ishte e drejtë dhe se në njëfarë mënyre “ai qe detyruar të largohej”. Arsyet e “braktisjes”së detyrës nga Kerni mbeten ende të paqarta, megjithatë shumica e komenteve të bëra, kryesisht…