Pika pa i

Fake news dalin gjithmonë fituese ndaj atyre të vërteta

Fake news dalin gjithmonë fituese ndaj atyre të vërteta

“Gënjeshtra nis fluturimin dhe e vërteta e ndjek nga pas duke çaluar” ka shkruar irlandezi Jonathan Swift. Tri shekuj më parë ky pohim ishte hiperbolë, kurse sot përshkruan mirë mediat sociale, nëqse u përmbahesh rezultateve të një hulumtimi ambicioz të botuar nga revista shkencore “Science”. Hulumtimi ka marrë në shqyrtim lajme e rëndësishme më të diskutuara, në anglisht, qysh kur…
Nuk durohet më gjithë ky patetizëm pas çdo krimi!

Nuk durohet më gjithë ky patetizëm pas çdo krimi!

Duhen gjëra të vërteta, të prekshme, që nisin herët, shumë herët. Nuk duhen më ngjirrje e qurravitje se kush qan më shumë e kush vajton më bukur. Përndryshe veç patetizmit, gjithçka do kemi do jenë veç viktima dhe agresorë dhe një sërë vajtorësh të pajtuar në raste të tilla! Nga Jonida Hitoveizi  Nuk ështe e re të themi se si…
Jepini vetes pakëz liri dhe shkëputuni nga lajmet dhe politika

Jepini vetes pakëz liri dhe shkëputuni nga lajmet dhe politika

Nga Oliver Burkeman Një prej aspekteve më shqetësuese të kohëve të fundit është fakti se njerëzit vazhdojnë të konsultohen me disa produkte kulturore – filma, romane, programe televizive – sepse ato kanë diçka për të thënë, mbi “situatën aktuale politike”. Me sa duket, pasi kanë kaluar ditën në një botë të dominuar nga Trumpi, Brexit, format brutale të pabarazisë, misogjinisë…
Ekspozita e kotësisë dhe suksesi i njerëzve të Facebook-ut

Ekspozita e kotësisë dhe suksesi i njerëzve të Facebook-ut

Nga Entela Hoxha Kinemaja është një mashtrim i madh, thuhej kur ajo filloi të bëhej pjesë e qenësishme e jetës së qytetarëve të botës në shekulllin e kaluar. Deri diku është e vërtetë por më e vërtetë se kjo mund të ishte fraza ‘rrjetet sociale janë një mashtrim i madh”. Hiberbolizimi i ngjarjeve të rëndomta e të zakonshme të jetës…
Le të vijë Janari!

Le të vijë Janari!

Nga Mira Kazhani Për të gjithë, nata e ndërrimit të viteve është një moment reflektimi. Reflektim për atë që ikën, por sidomos kurioziteti për atë që vjen. Ky nuk ishte një vit dosido për shqiptarët. Në përgjithësi historia kujdeset që ne si popull të mos kemi kohë të reflektojmë. Si thonë kinezët atë shprehjen në formë mallkimi “jetofsh në kohëra…
Gazetaria/ Jemi të gjithë ekspertë të thashethemit

Gazetaria/ Jemi të gjithë ekspertë të thashethemit

Nga David Randall Një herë e një kohë, kur Interneti ishte ende një risi, pothuajse nuk kalonte një ditë pa dalë një artikull që paralajmëronte “vdekjen e gazetarisë”. Sot, njëzetë vjet më vonë, ata parashikime tingëllojnë qesharakë, sepse praktikisht të gjithë lajmet na mbërrijnë ende prej mjeteve tradicionale të informimit dhe prej gazetarëve profesionistë. Gazetaria, mund ta them me një…
Akuzat e rreme mbi “lajmet e rreme” po dëmtojnë shtypin e lirë

Akuzat e rreme mbi “lajmet e rreme” po dëmtojnë shtypin e lirë

Nga Gleb Tsipursky Kur vendi i senatorit në Alabama u la bosh kur Jeff Sessions u bë Sekretar i Drejtësisë, republikani Roy Moore, karakterizoi Washington Post si “lajme të rreme” pasi gazeta publikoi një hetim tërësor mbi raportet seksuale midis Moore dhe vajzave të shumta adoleshente, njëra prej të cilave 14 vjeç.   Sulmet e Moore ndaj kësaj gazete me…
“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

Nga Enkel Demi Më krijohet shpesh përshtypja që Shqipëria si një vend kaq i vogël, ka një dendësi të madhe artistësh, shkrimtarësh, sportistësh që dallojnë, anipse më të përkushtuar kemi qenë ndër shekuj për luftëtarë mercenarë, nizamë, komitë, banditë, cuba, rrugaçë, hajna, trafikantë, zemërlepuj që rrahim gratë. Për këta të sërës së dytë, gazetarëve u duhet më së shumti të raportojnë.…
Jemi gazetarë, nuk jemi armiku

Jemi gazetarë, nuk jemi armiku

Nikolas Kristof Ah sikur Presidenti Trump të denonconte neonazistët, me po atë pasion që denoncon dhe po aq sinqerisht sa sulmon gazetarët. A do të kish gjë më të lehtë, se sa të distancohesh nga nazistët apo supremacistët e dhunshëm të bardhë? Megjithatë, Trumpi ia del ta bëjë pafundësisht më të ndërlikuar – dhe më pas të shpërqëndrohet me keqardhje…