Letra

Omeri lutet

Omeri lutet

Omeri «lutet» çdo dite në ritin piktural ballë kavaletit suretet e tij janë tablo, koka dervishë që kanë pirë verë në tryezën e tij të drunjtë, fqinjët poshtë ndjejnë këmbët e tyre që rrahin, atelieri i ngjan një skene hyjnore, një copëz qielli tej xhamit, veç një këmbë me një çorape nderet në tavan, koka e Jezusë e shikon paqësisht…
“Unë jam engjëll”,  Evgenij Evtushenko

“Unë jam engjëll”, Evgenij Evtushenko

  Lashë pijen. Dhe e dua gruan. Gruan time, ja ku po e theksoj. Dhe si engjëjt kam për të jetuar, Desh zura dhe Shçipaçjov*-in në gojë. Më thau kjo jetë të mjerin. Mbyll sytë kur femra rrugës shkojnë. Po shpatullat, pse po më therin? Oooo, ç’të jetë kjo? Po më dalin flatrat, ka të ngjarë. I hutuar jam, si…
“Çfarë mësova në luftra”, Yehuda Amichai

“Çfarë mësova në luftra”, Yehuda Amichai

  Ja çfarë mësova në luftra: të marshoj me ritmin e këmbëve dhe duarve që tunden si pompat që pompojnë në një pus të boshatisur. Të marshoj në radhë dhe të jem i vetëm në mes, të gërmoj në jastekët, shtretërit me pupla, trupin e gruas së dashur dhe të bërtas “Nënë”, kur ajo s’mund ta dëgjojë dhe të bërtas…
“Albatrosi”, Henrik Ibsen

“Albatrosi”, Henrik Ibsen

  Në fund të dheut gjen albatros, asgjëkund tjetër: Këtë e kam dëgjuar nga detarë të vjetër. Zhyt flatrat e tij të mëdha në shkumbë përmbi det Dhe pa prekur valët më tej vazhdon sikur rrëshket. Zbret me valët bashkë dhe me to ngjitet sërish. Në mot të bukur hesht, klith vetëm gjatë stuhisë. Mes qiellit e humnerës, si ëndërr…
“Në fillim qe fjala”, Blas de Otero

“Në fillim qe fjala”, Blas de Otero

  Blas de OTERO Në humba jetën, kohën, gjithçka hodha në ujë, si unazë, zërin në humba nëpër shkurre, më mbetet fjala. Nëse nga etja dhe uria vuajta dhe ç’qe imja në hiç përfundoi, nëse hijet me heshtjen ngatërrova, më mbetet fjala. Nëse hapa gojën, të shoh më mirë fytyrën e dlirë dhe të frikëshme të atdheut, nëse gojën hapa…
“Rastet” e Montales së dashuruar: nga letërkëmbimi te poezia

“Rastet” e Montales së dashuruar: nga letërkëmbimi te poezia

Nga Mimoza Hysa – “E dashur Irma, letrat e tua janë një thesar aq i çmuar për mua sa druhem t’i lexoj për së dyti.  Filozofia ime? Nuk kam asnjë të tillë, Kanë sajuar lloj-lloj filozofish prej vargjeve të mia, por ia fusin kot. Për mua poezia është çështje kujtese dhe dhimbjeje. Të bësh bashkë sa më tepër kujtime dhe brenga…
Ku të gjej një vend që mos të gjejë vdekja!

Ku të gjej një vend që mos të gjejë vdekja!

Për Vjosa Jakovën ———————— Ku të gjej një vend të të fsheh nënoke që mos të të gjejë vdekja, thuam e dhimbsura ime, ku, e ndjej se ajo vjen rrotull bashkë me erën e marrë dhe mbi kokat tona bije me rrufe, ndjej frymën e saj të rëndë që shfryn dhe klithmën që lëshon natën nëpër qiell, hapat e saj…
Liria e keqkuptuar

Liria e keqkuptuar

  Gruaja, asht shakull me bajt, thotë Kanuja. Burri, asht fryma, hija, seksi, grushti dhe huri. Trazuar n’pendesën e brinjës së shkulur, n’betejën e moskuptimit të përjetshëm, të Lirisë së keqkuptuar, burrë e grua. Shpesh, sa shpesh, keqkuptimi, merr trajtë të pandreqshëm gabimi. Ai të kërkon si grua, Ti e konkuron si burrë. Ai lutet të jesh dashnore, Ti mëson…
5 mars, Pasolini e Batisti në një datë

5 mars, Pasolini e Batisti në një datë

“Dita e vdekjes sime” eshte shkruar fillimisht ne dialektin friulan, marre nga permbledhja “La nuova gioventu’ – Poesie friulane. Në një qytet, Trieste a Udine, në një rruginë bliresh, kur pranverës gjethet ndërrojnë ngjyrë, pikëgjallë do bie nën diellin përvëlues, të praruar e t’lartë, qepallat do t’mbyll e qiellin në shkëlqimin e tij do ta lë. Nën një bli të…