Letra

Ngjyrë shiu dhe hekuri

Ngjyrë shiu dhe hekuri

Nga Salvatore Quasimodo  Thoje: vdekje, heshtje vetmi; siç dashuri, jetë. Fjalë të përfytyrimeve tona të përkohshme. Dhe flladi ngrihej lehtas çdo mëngjes dhe koha ngjyrë shiu e hekuri kaloi mbi gurë, mbi oshëtimën tonë të mbyllur të të mallkuarve. E vërteta është ende larg. Thuamë, njeri i çarë dysh mbi kryq, dhe ti me duar të mëdha të përgjakura, si…
Nana i qendiste kryq dimnat

Nana i qendiste kryq dimnat

Nana i qendiste kryq dimnat mbi nji thes andrrash që tash frymon tërthor me pragun e shpisë atje në qytetin me tezgjahe shinash. Lamshat me fije t’shkepuna prej xhupash t’vjetër sillen si vërle e më kthejnë rishtaz te prologu tue më kryqëzue ndër direkë mëkatesh, sa herë lamtumirat tubohen solemnisht e parakalojnë t’ujshme mbi caqe kalendarësh. Më prit te pragu,…
Kur dashuria të thërret, ndiqe! Nga Kahlil Gibran

Kur dashuria të thërret, ndiqe! Nga Kahlil Gibran

Kur dashuria të thërret, ndiqe Edhe përmes shumë rrugëve të saj të lodhshme në rrëpira. Edhe kur krahët e tu të mbështjellin, a të braktisin. Nuk ka rëndësi nëse shpata e fshehur mes pendëve mund të të vrasë. Beso tek ai, megjithëse zëri i tij mund të të grimcojë ëndrrat e lulet në kopështin e shpirtit tënd. Kur dashuria të…
Një kumbull, një qen, një trishtil… nga Ilirjan Zhupa

Një kumbull, një qen, një trishtil… nga Ilirjan Zhupa

Përherë dua të ftoj në shtëpi një pemë, një qen dhe një trishtil. Pemën m’a kishte mbjellë në oborr im atë, Një kumbull e hajthme që më trokiste në xhama gjithë natën, E unë ja mbaja dritaret hapur, Që të hynte brenda. Veçanërisht në dimër kur e fshikullonte cikma Dhe era. Në ag e gjeja sërish atje jashtë, Me lëkurën…
Vdekja e një idioti nga CHARLES BUKOWSKI

Vdekja e një idioti nga CHARLES BUKOWSKI

Përktheu Beti Njuma Ai u fliste minjve e trumcakëve dhe në moshën 16 vjeçare flokët i kish të thinjur. i ati e rrihte përditë ndërsa e ëma ndizte qirinj në kishë. gjyshja erdhi teksa djali flinte dhe iu përshpirt djallit që ta linte të lirë ndërsa e ëma dëgjonte e vajtonte mbi bibël. dukej sikur s’ia vinte veshin vajzave të…
“Zemra që qesh” nga Charles Bukowski

“Zemra që qesh” nga Charles Bukowski

  Jeta jote, është jeta jote. mos i lër pengesat të ta përplasin në një bodrum. Qëndro i vëmendshëm. ka edhe dalje. Diku, në një anë, ka dritë. Mbase nuk do të jetë një dritë e fortë, por fiton mbi errësirën. Qëndro i vëmendshëm. Zotat do të të ofrojnë mundësi. Njihi, dalloji. Nuk mundesh ta mundësh vdekjen, por mundesh ta…
“Prani e përjetshme” nga Pedro Salinas

“Prani e përjetshme” nga Pedro Salinas

  Nuk ka rëndësi që nuk të kam Nuk ka rëndësi se nuk të shoh. dikur të përqafoja, dikur të vështroja, të kërkoja të gjithën të doja të gjithën. Sot, nuk kërkoj më as në sy, as në duar provat e fundit. Të qëndroje në krahun tim të kërkoja më parë; po, përkrah meje, po, po, por aty jashtë. Mua…
Kumbaro: Gjirokastra të shfrytëzojë markën UNESCO, 12 vjet në mbrojtje

Kumbaro: Gjirokastra të shfrytëzojë markën UNESCO, 12 vjet në mbrojtje

Më 15 korrik, në ambientet e Kalasë së Gjirokastrës u prezantua përfundimi i projektit për riorganizimin e hapësirës së blertë ku ishin të ekspozuar topat e periudhës OTOMANE si dhe riekspozimi i këtyre të fundit  në të tjera kushte estetike, më cilësore dhe në përshtatje me kohën dhe tipin e këtij lloj armatimi. Projekti u realizua në bashkëpunim me Korpusin…
Yje largësie

Yje largësie

Nga Liarda Kondakçiu Sonte po du me jetu në Shkodër… Dëshiroj të shikoj hënën nga ky qytet teksa gllabëron buzëqeshjet e shumë shpirtrave. Dëshiroj të eci rrugëve këmbëzbathur duke ndjerë ftohtësinë e natës. Të largoj trishtimin që ka mbuluar yjet me perden e qiellit. Dua vonë të qëndroj zgjuar, të gjej pafundësinë dhe me të, të luaj kukafshehtasi, Ajo duke u…
“Viktimat” nga Alfonso Gatto

“Viktimat” nga Alfonso Gatto

  Të qe shkruar historia nga viktimat, ndryshe do të qe, në pak minuta pa rreshtur milingonat do të gëlonin në frymën tonë, një nga një edhe ato, të gjalla e kryeneçe, do të kërkonin me qenë. Të pambrojturit, që tej qenë flakur prej atyre me uniforma, do të kërkojnë në vështrimin e syve të vet, gëzimin e akthshëm që…