Lajme

Kumbaro në Mal të Zi: Forcojmë bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e kulturës

Kumbaro në Mal të Zi: Forcojmë bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e kulturës

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ndodhet për një vizitë zyrtare në Cetinjë, Mali i Zi, ku u takua me homolgun e saj, Ministrin e Kulturës, Aleksandar Bogdanović. “Të bashkojmë forcat artistike si dhe te bashkojmë skenat tona, sepse historitë tona të përbashkëta duhen treguar- u shpreh Kumbaro në konferencën për shtyp duke shtuar se “Ky takim kryhet përpara takimit të…
Kushedi çdo të sjellin erërat për fatin e tyre të gremisur!

Kushedi çdo të sjellin erërat për fatin e tyre të gremisur!

Nga Majlinda Bregu Propozimi për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Europë është lajmi me i mirë për shqiptarët këto kohë, është drita e gjelbër në fund të tunelit të gjatë e të errët të ndarjes tonë shekullore nga Europa! Çka u propozua sot në Strasburg, është çfarë duhej për Shqipërinë, Maqedoninë dhe konfirmim i perspektivës jetike të anëtarësimit të…
“Hapësira zero”, në Bienalen e Venecias/ Kumbaro: Projekti një pasaportë e kryeqytetit Shqiptar nëpër botë

“Hapësira zero”, në Bienalen e Venecias/ Kumbaro: Projekti një pasaportë e kryeqytetit Shqiptar nëpër botë

Në 26 Maj, Tirana hap dyert e saj plot ngjyra dhe histori në Bienalen e 16 Ndërkombëtare të Arkitekturës në Venecia. Në prani të ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe kryetarit të Bashkisë Tiranës, Erion Veliaj, u prezantua sot projekti fitues, “Hapësira zero”, që do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias, i cili paraqet një pjesë të mjedisit urban,…
Le ta shpëtojmë zonjën Richards

Le ta shpëtojmë zonjën Richards

Nga Alda Bardhyli Ju kujtohet kur keni ndaluar për herë të fundit në librari dhe keni blerë një libër? Apo, kur pas një dite të gjatë, keni fikur televizorin, e keni dashur të ndani mbrëmjen nën dritën e abazhurit e një libër në dorë? E më pas, teksa keni arritur ndoshta në faqen e 26, ndjeni sesi një kënaqësi e…
Shqipëria e varfër me politikanët e pasur

Shqipëria e varfër me politikanët e pasur

Nga Marin Mema Shqipëria është vendi më i varfër në Europë por me klasën politike që renditet ndër më të pasurat e saj. E këtu nuk kanë lidhje flamurët partiakë sepse kur flitet për oreks të ardhurash, për thithje fondesh, për transferta të çuditshme, për dhurata, për fitime marramendëse, për vila, dyqane, pra prona të tundshme e të patundshme, shumica…
Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Zbulohet busti i perandorit Marcus Aurelius në Egjipt

Arkeologët kanë gjetur bustin e perandorit romak Marcus Aurelius në Aswan, një qytet në jug të Egjiptit, njoftoi Ministria e Antikiteteve egjiptiane. Busti u gjet në Tempullin Kom Ombu gjatë punimeve për mbrojtjen e zonave të ujërave nëntokësore. Arkeologët gjithashtu gërmuan objekte që i përkisnin perëndeshës Osiris Pattah-Neba brenda tempullit të lashtë Karnak në qytetin e Luksorit, transmeton ksp. Egjipti…
Kurthi i Himnit të Flamurit

Kurthi i Himnit të Flamurit

Pas raportit pozitiv për çeljen e negociatave të cilën e përcolli diplomatia e lartë e BE-së Frederica Mogherini, shefi i qeverisë Edi Rama publikoi një video në rrjetin social Facebook ku himni ynë i flamurit interpretohej në një version ndryshe. Himni i sjellë në varjantin më ritmik, u bë pjesë e një debati ku pati nga ata që e duartrokitën…
Trajektorja ngazëlluese e Ornela Vorpsit

Trajektorja ngazëlluese e Ornela Vorpsit

Një shënim i shkruar para 12 vjetësh, atëherë kur Ornela kishte nostalgjinë e madhe për vendin e saj dhe përçartjen cfilitëse të një të kaluare të dhimbshme… Por ndodh që përçartjet vazhdojnë… ————- Luan Rama 2006, Paris    Të përshkosh me biçikletë mes për mes Parisin në kohë të bukur është e këndëshme, por jo në kohë me erë dhe…
Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

Ditari i luftës/ Një grua në Berlin më 20 prill 1945

E premte, 20 prill 1945, ora 16 Po, ka shpërthyer me të vërtetë lufta në Berlin. Deri dje ishte ende një bubullimë e largët, sot, një gjëmim i vazhdueshëm. Ka shkrehje nga të gjitha anët. Veshët janë të shurdhuar dhe ato kapin veç të shtënat e armëve të rënda. S’ka asnjë mundësi orientimi. Ne po jetojmë rrethuar nga tyta armësh…