Lajme

A mund të quhet i suksesshëm viti i Skënderbeut pa asnjë gjetje?!

A mund të quhet i suksesshëm viti i Skënderbeut pa asnjë gjetje?!

Nga Ben Andoni – Nga rendja për të sjellë sa më shumë protagonizëm ka bërë që shumë njerëz të letrave të shpluhurosin arkivat dhe të sjellin kompilime pa fund për kryeheroin. Ka përpjekje lokale deri në grotesk si aktiviteti i dasmës së Skënderbeut, që u zhvillua në Kaninë, por shumë edhe shtetërore për të sjellë gjëra të reja. Në fakt, jo…
Ornela Vorpsi: Një rrëfim mbi erotizmin, abuzimin seksual dhe veten

Ornela Vorpsi: Një rrëfim mbi erotizmin, abuzimin seksual dhe veten

Nga Seth Rogoff* Libri i Ornela Vorpsit, “Vendi ku askush nuk vdes kurrë” bën pjesë mes romaneve më të mirë post-komuniste. Romani, i cili është botuar fillimisht në gjuhën italiane më 2003-shin, gërmon traumat e autoritarizmit, patriarkalizmit të tej-seksualizuar dhe dhunën në shumë forma, duke ofruar vështrim të gjallë dhe poetik në kujtesën individuale dhe kolektive, emigrimin, mërgimin dhe kuptimin…
India, në kërkim të një historie dashurie

India, në kërkim të një historie dashurie

Nga Blendi Fevziu Punonjësi i kufirit e kthen pasaportën para – mbrapa për të kuptuar më mirë vendin prej nga vij. Shqiponja me dy krerë në sfondin vishnjë, duket se i thotë di[ka më shumë se sa “Republic of Albania”, që ai e sheh fillimisht me dyshim, pastaj e kërkon pak më gjatë në një hartë të botës të shtrirë…
Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

Luan Rama: Një dervish pikëtakon Rilindjen italiane

  Kjo tablo është tabloja më e fundit e Omer Kaleshit, një dervish si i dalë nga ikonat apo afresket e Rinascimento-s italiane. Të duket se piktori ka marrë kavaletin dhe me të në kurriz ka kapërcyer Alpet, vetë shekujt, ka zbritur Toskanën dhe ka vijuar drejt jugut, në Italinë e rrahur nga dielli dhe deti për të pikturuar atje…
Ja si ishte modeli i familjes së lumtur shqiptare në vitin 1988

Ja si ishte modeli i familjes së lumtur shqiptare në vitin 1988

Armand Plaka E pra, edhe holandezëve u kishte bërë përshtypje se atë çka anëtarët e një familje shqiptare e mbanin në dorë plot krenari, nuk ishte veçse një surrogato teknologjie që i kishte perënduar me kohë koha, e na bënte edhe më qesharakë në sy të botës. Ndoshta s’do më ngacmonte aspak ta vija në dukje në mënyrë eksplicite e…
‘Kënaqësitë e tradhtisë’, 3 ditë shfaqet në Tetarin Eksperimental, më pas në rrethe

‘Kënaqësitë e tradhtisë’, 3 ditë shfaqet në Tetarin Eksperimental, më pas në rrethe

“Kënaqësitë e tradhtisë” do të shfaqet në skenën e Teatrtit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datat  27, 28, 29, Prill,  me regji nga Lorin Terezi, nën interpretimin e Kristjana Dodaj dhe Ledjon Zoit. Kjo është një komedi me tri akte e shkruar nga dramaturgu i njohur rus, Valentin Krasnogorov. Protagonistët e dramës janë Ai dhe Ajo, një çift dashnorësh që…
A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

A është vepra e Barletit, burimi kryesor për SKËNDERBEUN?

Humanist i shquar dhe historian, Barleti është i pari autor i njohur dhe një nga më të mëdhenjtë e letërsisë së hershme shqipe. Vepra e tij Historia e Skënderbeut u shkrua në latinisht dhe, siç thotë F. Pall, u përkthye pothuaj në të gjitha gjuhët e Europës, sepse në të vërtetë lufta çlirimtare e arbërorëve, të udhëhequr prej Skënderbeut, sipas…