Lajme

Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

“Ata që do të shkojnë, do të gjejnë trashëgimi botërore të mbrojtura nga UNESCO: qyteti antik i Butrintit, plazhe të praruara në bregdetin jonian, liqene madhështore malore, arkitekturë otomane dhe vendas miqësorë që ju orientojnë në drejtimin e duhur. Bëjeni këtë udhëtim përpara se bota të kuptojë se çfarë po humbet…” Pasi britanikja “Rough Guide” e sugjeronte Shqipërinë si një…
Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Dikur Kur numëroja psherëtimat fustanë basme vajzërie mbaja, gjer i grisja, në yje kërkoja “fajin” që nuk e njihja. Tani fustanet e paveshur ankohen, si “fajet”… s’pata kur t’i vishja. Këto vargje janë shkëputur nga libri më i ri me poezi i poetes Flutura Açka. “Ftesë për flirt” titullohet botimi që do jetë së shpejti në duart e lexuesve me…
400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

Bota e ndan atë, Londra e pretendon, ndërsa Stratfod-mbi-Avon synon të kalojë 2016-ën duke festuar ditëlindjen e Uilliam Shekspir si njeriun e tyre: Poetin e Avonit, i lindur në qytetin tregtar Warwickshire në 1564, i cili vdiq po atje 400 vjet më parë. Stratfordi mbeti jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së Shekspirit. “Ai shkoi në Londër për tu pasuruar,…
Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Betimi i partizanit, Enver Hoxha gju më gju me popullin,  klasa punëtore, Shqipëria e njeriut të ri, revolucioni demokratik, drapëri, çekani, ylli, djemtë e vajzat me shalle pioneri, gratë e burrat nëpër ara, nëpër hekurudha, “fshatrat” e lumtur socialistë: të gjitha këta ekspozohen ne Galerinë Kombëtare të Arteve të Kosovës. “Realizmi Socialist Shqiptar në GKK” shfaq veprat e artistëve shqiptarë…
365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

365 ditët e trashëgimisë dhe dëmet që dihen

Një ditar i shkurtër i vitit 2015 na kujton shumëçka mbi trashëgimisë kulturore në Shqipëri, ose të paktën, dëmet që dihen. Në ndryshim nga vitet e shkuara ku monumentet binin ose dëmtoheshin nga harresa, gjatë vitit që shkoi ato janë dëmtuar nga ndërhyrjet e gabuara restauruese, sipas specialisteve që kanë pasur këllqe ta thonë mendimin e tyre hapur. Ministria e…
Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Ramës: Kryeministria mezi u pastrua

Këshilltari i Kryeminsitrit për Urbanistikën Artan Shkreli, ka deklaruar se njollat e bojës me të cilën u godit godina e kryeministrisë gjatë protestave mezi është pastruar. Sipas tij, veshja e godinës ëshët më e ndjehsme ndaj substancave kimike. “Problem jo i vogël heqja e njollave të bojës hedhur nga protestuesit në fasadën e Kryeministrisë. Travertina poroze e thith ngjyrën më…
Çuli “lë drejtorinë” për  “Tri motrat” e Çehovit

Çuli “lë drejtorinë” për “Tri motrat” e Çehovit

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli, ka vendosur të “zhveshë” kostumin e drejtorit pë rtë hedhur krahëve kostumin e regjisorit. Premiera e  pjesës “Tri motrat” të autorit Anton Çehov ngjitet në skenën e TK-së, më 15 janar. Me skenografi të Kristo Çalës dhe kostume të Berina Kokonës, në të interpretojnë Bujar Asqeriu, Neritan Liçaj, Elia Zaharia, Anila Bisha, Gert Ferra,…