Lajme

Kur pozonte e jashtëzakonshmja, Frida Kahlo!

Kur pozonte e jashtëzakonshmja, Frida Kahlo!

Një fotoreporter kolumbian lindur në Arakataka ka mundur të fotografojë një piktore të jashtëzakonshme, plot talent dhe histori personale të veçantë. Përmes objektivit të tij zbulohet një Meksikë plot mundime dhe shpresë. Në Bolonja më 14 janar në “Ono arte contemporanea” çelet ekspozita “Frida Kahlo”, me fotografi të Leo Matiz të realizuara në lagjene e lindjes së Fridës në Mexico…
Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Pas atij të Krujës, restaurohet dhe Hamami i Durrësit

Është miratuar projekti i restaurimit “Hamami Mesjetar” (që daton në shek. XVIII) në Durrës nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve. Monumenti është në zonën arkeologjike A dhe në qeverinë Berisha ka qenë pjesë e listës së objekteve që do jepeshin me qira. Ky është një projekt i hartuar nga specialistët e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës, i cili me zbatimin…
Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Kur Sartri e Kamy debatonin për komunizmin

Nga Ilir Seci Pesëdhjetë e gjashtë vjet më parë, më 4 Janar të vitit 1960,do të vdiste në një aksident me makinë,Albert Kamy (1913-1960),shkrimtari me i madh i botës, mbas Lufteës se Dytë Botërore… Në trupin e pajetë ju gjet një biletë treni. Shkrimtari i madh ishte nisur për të udhëtuar me tren. Rastësisht takoi nipin e vet që i ofroi…
Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Punime në Muzeun Etnografik i Elbasanit

Muzeu Etnografik i qytetit të Elbasanit i është nënshtruar një restaurimi (punime mirëmbajtje). Punimet u kryen nga një firmë e licensuar për monumentet e kulturës dhe u prekën pjesën e fasadës veriore ku kishte dëmtime të shumta si pasojë e lagështisë. U zëvendësuan xhamat e dritareve, zëvendësimi i dyshemese se çardakut me shtresë druri si dhe u trajtuan me vaj…
Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Samarkand, dritarja e një perandorie të lashtë e të magjishme!

Qyteti  i Samarkandit në Uzbekistan u fut në listën e Monumenteve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO në vitin 2001 dhe arsyeja është e thjeshtë; arkitekturë magjepsëse e cila të kthen mbrapa, në kohën kur qyteti ishte qendër e perandorisë së fuqishme. Historia e Samarkandit, i cili është i njohur edhe për kupolat e tij blu dhe minaret,  nis rreth 700…
Shqiptarja Dua Lipa “Zëri i vitit” në BBC?

Shqiptarja Dua Lipa “Zëri i vitit” në BBC?

Prej kohësh, këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa, po cilësohet si një nga talentet më të mëdha në botën e muzikës. Së fundmi, ajo është pjesë e garës për çmimin “Sound of 2016 (Zëri i Vitit)” që jepet nga prestigjiozi BBC. “Sound of …” është çmim që ndahet prej vitit 2003 nga kritikë dhe figura të zëshme të industrisë së…
Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

Shqipëria, në listën e 10 destinacioneve për 2016

“Ata që do të shkojnë, do të gjejnë trashëgimi botërore të mbrojtura nga UNESCO: qyteti antik i Butrintit, plazhe të praruara në bregdetin jonian, liqene madhështore malore, arkitekturë otomane dhe vendas miqësorë që ju orientojnë në drejtimin e duhur. Bëjeni këtë udhëtim përpara se bota të kuptojë se çfarë po humbet…” Pasi britanikja “Rough Guide” e sugjeronte Shqipërinë si një…
Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Flutura Açka bën “ftesë për flirt”

Dikur Kur numëroja psherëtimat fustanë basme vajzërie mbaja, gjer i grisja, në yje kërkoja “fajin” që nuk e njihja. Tani fustanet e paveshur ankohen, si “fajet”… s’pata kur t’i vishja. Këto vargje janë shkëputur nga libri më i ri me poezi i poetes Flutura Açka. “Ftesë për flirt” titullohet botimi që do jetë së shpejti në duart e lexuesve me…
400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

400 vjetori i gjeniut të letrave/ “Burri i Stratfordit” do të përkujtohet në 2016-ën

Bota e ndan atë, Londra e pretendon, ndërsa Stratfod-mbi-Avon synon të kalojë 2016-ën duke festuar ditëlindjen e Uilliam Shekspir si njeriun e tyre: Poetin e Avonit, i lindur në qytetin tregtar Warwickshire në 1564, i cili vdiq po atje 400 vjet më parë. Stratfordi mbeti jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së Shekspirit. “Ai shkoi në Londër për tu pasuruar,…
Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Enver Hoxha “gju më gju” me popullin në Prishtinë

Betimi i partizanit, Enver Hoxha gju më gju me popullin,  klasa punëtore, Shqipëria e njeriut të ri, revolucioni demokratik, drapëri, çekani, ylli, djemtë e vajzat me shalle pioneri, gratë e burrat nëpër ara, nëpër hekurudha, “fshatrat” e lumtur socialistë: të gjitha këta ekspozohen ne Galerinë Kombëtare të Arteve të Kosovës. “Realizmi Socialist Shqiptar në GKK” shfaq veprat e artistëve shqiptarë…