Lajme

Sislej Xhafa, art për viktimat e Lampeduzës

Sislej Xhafa, art për viktimat e Lampeduzës

Arti është emergjencë ka thënë artisti shqiptar nga Kosova në Luiziana. Ai njihet për mënyrën e tij të fuqishme me të cilën trajton realitetin politik e social. Në një media në SHBA ai ka folur për instalacionet e veçanta të cilat kthejnë vëmendjen nga emigrantët e bregut të Lampeduzës. Instalacionet e tij përfshijnë objekte të gjetura që iu përkisnin emigrantëve…
Albano dhe Romina, çifti i  pamposhtur në një film të ri

Albano dhe Romina, çifti i pamposhtur në një film të ri

24 vite pasi ishin ndarë, këngëtarët e njohur italinë Albano Carrisi dhe Romina Power, u rikthyen së bashku vitin që shkoi. Së fundmi mediat italiane raportojnë se ata do të jenë pjesë e filmit “Quo Vado?” të Checco Zalone, film për suksesin e të cilit ka folur me vlerësime edhe Adriano Çelentano. Këngëtarët që kanë interpretuar së bashku hite si…
78 vitet e arta të Çelentanos

78 vitet e arta të Çelentanos

Sot, këngëtari, kompozitori, komediani, aktori dhe regjisori italian Adriano Çelentano ka ditëlindjen. 78 vitet e jetës së tij kanë qenë të arta dhe e kanë bërë atë një prej artistëve më të njohur e më të suksesshëm në mbarë botën. E përveçse artist, ai ka ditur të mbajë edhe qëndrime politike kur ka qenë nevojë, duke dhënë shembullin e intelektualit…
Dritëhije në restaurimin e kalave të Butrintit

Dritëhije në restaurimin e kalave të Butrintit

Më shumë se 9 milionë lekë të rinj është fondi që Ministria e Kulturës ka dhënë për restaurimin e dy kalave në Butrint: kalasë së Vivarit dhe asaj të Vrinës. Prej vitesh restaurimet bëhen duke zgjedhur firmat e licencuara me tender, ndërsa debatet në këtë pikë nuk kanë të sosur, mbasi specialistët e kanë kundërshtuar prej vitesh. Në fund të…
Dy policë, “Gënjeshtër pas gënjeshtre” në Teatrin Eksperimental

Dy policë, “Gënjeshtër pas gënjeshtre” në Teatrin Eksperimental

“Gënjeshtër pas gënjeshtre” është premiera e re që ngjitet në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me 16 janar në orën 19:00. Vepra e Anthony Neilson, me regji të Qëndrim Rijanit, kostume të Sofi Karasë, skenografi të Beqo Nanaj, interpretohet nga Mehmet Xhelili, Genc Fuga, Sotiraq Bratko, Ermira Gjata, Adriana Tolka, Andi Begolli, Dasara Xhangolli.  “Gënjeshtër pas gënjeshtre” është një…
Elina Duni, Swing Party me “Gent Rushi trio”

Elina Duni, Swing Party me “Gent Rushi trio”

Mbas një serie koncertesh ku ajo ka performuar “Muza e Zezë” dhe albumin e fundit “Dallëndyshe”, këngëtarja e talentuar Elina Duni bashkë me “Gent Rushi Trio” vijnë në TIranë. Të shtunën, me 9 janar ata do të jenë tek “Tulla Culture Center” për të sjellë një rrugetim muzikor unik. Elina Duni’s Sëing Party do të ofrojë një pjesë të repertorit…
Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Saimir Pirgu në Londër, në mars vjen në Tiranë

Tenori shqiptar Saimir Pirgu do të jetë sërish në Operan Mbretërore të Britanisë së Madhe. Ai do interpretojë Alfredon në operan “Traviata”, në datat 16, 19, 22, 27, 30 janar dhe 4 e 6 Shkurt. Nuk është hera e parë që artisti i njohur shqiptar gjendet në “London Royal Opera House”. Më tej, në muajin shkurt do të jetë në…
Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

Jul Deda: Monopol, Çuli shfaqje në teatrin që drejton

“Projekti i ri teatror në Teatrin Kombëtar është një vepër e vënë në skenë nga vetë drejtori i institucionit. Babëzi e madhe për famë apo për lek? Edhe drejtor, edhe regjisor por edhe aktor”. Ky ka qenë reagimi që ka postuar në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, aktori Jul Deda, duke ju referuar shfaqjes “Tri motrat” e Çehovit…
“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“Charlie Hebdo”, një Zot vrasës me simbole masone?

“1 vit pas, vrasësi është gjithmonë i shkurtër”. Ky është mesazhi në faqen e parë të revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”. Imazhi kyesor shfaq një Zot me mjekër e me armë, mbi kokën e të cilit qëndrojnë simbole masone. Numri i revistës del nesër, ndërsa në rrjetet sociale tashmë qarkullon vetëm kopertina dhe i kushtohet 1 vjetorit të masakrës së…