Lajme

Marie Antoneta, mbretëresha tradhtare e Francës

Marie Antoneta, mbretëresha tradhtare e Francës

Marie Antoinette, Mbretëresha e famshme e Francës që mbahet mend për jetën mes luksit dhe frazën e famshme “meqë nuk kanë bukë le të hanë biskota” do të njihet tashmë edhe për një tjetër përmasë te sajën: tradhtinë bashkëshortore. Një libër i ri, titulluar “Marie Antoinette dhe Konti Ferse: letrat sekrete” tregon lidhjen e saj me një kont suedez në…
FOTO/ Alarm degradimi edhe për kishën që ruan shenjat e vetme të shqipes arbnore

FOTO/ Alarm degradimi edhe për kishën që ruan shenjat e vetme të shqipes arbnore

Forumi për Mbrojtjen e  Trashëgimisë Kulturore ka dhënë alarmin për një tjetër monument të rëndësisë të veçantë që ëshë Kisha në Kepin e Rodonit. Përmes disa fotove në Facebook, forumi shpreh shqetësimin për degradimin e plotë të Kishës, e cila është e vetmja që ruan gjurmë nga shqipja arbnore e Gjergj Kastriot Skënderbeut. “ALARM që vjen nga F. Stamati, kimist…
Trashëgimia kulturore/ Maks Velo: Paratë e drogës shkatërruan Sarandë e Gjirokastër. Shqiptarët quajnë liri, grabitjen

Trashëgimia kulturore/ Maks Velo: Paratë e drogës shkatërruan Sarandë e Gjirokastër. Shqiptarët quajnë liri, grabitjen

I ftuar në emisionin ” Të paekspozuarit: në Ora News, Maks Velo tha se shqiptarët vuajnë nga metaliteti otoman, ndaj nuk kanë ruajtur objektet e rëndësisë së veçantë kulturore. “Kjo është një gjë shumë e rëndë Ylli, qendrimi ndaj trashëgimisë është tregues më i rëndësishëm i një populli, është njësoj si qendrimi i një djali ndaj prindërve. Nëse fëmijët godasin,…
Brilant dhe i pamëshirshëm! Tarantino triumfon sërish me një film “western”

Brilant dhe i pamëshirshëm! Tarantino triumfon sërish me një film “western”

Një film i ri nga brilanti dhe i pamëshirshmi Quentin Tarantino është shfaqur në kinemat e botës. “The Hateful Eight” është një tjetër provokim nga regjisori i njohur: një jakobin perëndimor që është gjithashtu një amerikan epik. Është tmerrësisht i dhunshëm, inteligjent, diskursiv dhe i forcuar, brutal dhe cerebral nën firmën e këtij regjisori me stil ludik dhe i bekuar…
Parashikimet e frikshme të George Orwell në një letër të vitit 1944

Parashikimet e frikshme të George Orwell në një letër të vitit 1944

Shumica e emrave të shquar të letërsisë së shekullit XX – pra, shkrimtarët e librave, eseve, e reportazheve– kanë qenë njeherësh edhe dashnorë të letrave. I tillë ishte edhe George Orwell, një vëllim me letrat e të cilit, redaktuar nga Peter Davison u botua vitin që shkoi. Mes tyre gjendet edhe një letër dërguar në vitin 1944 Noel Willmettit, i…
Alida Hisku: Ne hëngrëm bukëzezën

Alida Hisku: Ne hëngrëm bukëzezën

Kastriot Dervishi, ish-drejtor i arkivave në Ministrinë e Punëve të Brendshme në kohën e Berishës,ka nxjerrë disa të dhëna arkivore lidhur me këngëtaren Alida Hisku, e cila ka shkaktuar debate së fundmi mbi jetën e vështirësive të të dënuarve në komunizëm Dervishi në profilin e tij në Facebook shkruan: Alida Hisku zhvilloi praktikën mësimore në Konispol nga data 19.5.1982 deri…
Kryepeshkopi Anastas përkujton Nolin

Kryepeshkopi Anastas përkujton Nolin

6 janari ka shënuar përvjetorin e lindjes së Fan Nolit. Veç Muzeut Historik Kombëtar, datëlindjen e tij e ka përkujtuar edhe Kryepeshkopi Anastas Janullatos. Përmes një postimi në faqen e Kishës Ortodokse njoftohet se kryepeshkopi Anastas në Liturgjinë hyjnore të ditës së djeshme (6 janar) në katedralen Ngjallja e Krishtit, kujtoi edhe Imzot Theofan Nolin. Sipas njoftimit, emri i Nolit…
Ethem Haxhiademi, rrëfime për shkrimtarin e ndaluar

Ethem Haxhiademi, rrëfime për shkrimtarin e ndaluar

Njeriu që vdiq në burg, si e mban mend i biri arrestimin “Mprojtja mâ e madhe qi munt t’i bahet nji sh krimtari asht t’a çojnë mësuës asè sekretar në ndonji zyrë të vogël. Nga nji herë ngjanë qi e qisin jasht fare dhe nga kjo punë e thjeshtë dhe e lanë pa bukë në të katër rrugët. Po a…
1 milion e 250 mijë lekë për shtëpinë muze të Ismail Kadaresë

1 milion e 250 mijë lekë për shtëpinë muze të Ismail Kadaresë

Bashkia e Gjirokastrës ka marrë vendimin japë 1 milion e 250 mijë lekë për mobilimin e shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare, e cila do të përurohet si muze në 80-vjetorin e lindjes së tij, më 28 janar. Që nga viti 1994 Kadare ia ka dhënë godinën qytetit përmes një letre publike. Ndërkohë, Bashkia e Gjirokastrës ka shpallur 2016-ën vit kulturor…